2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
mat. ilustracyjny/domena publiczna
Dzień Flagi RP obchodzimy od 2004 roku. To stosunkowe młode święto obchodzimy pomiędzy 1 maja czyli świętem pracy, a 3 maja czyli świętem Konstytucji 3 Maja. Nie jest to jednak dzień wolny od pracy.
Inne z kategorii
Karol Kus wystąpi w bydgoskiej Światłowni [ZAPROSZENIE]
40 lat Akademii Medycznej i 20 lat Collegium Medicum UMK – ważne jubileusze w Bydgoszczy
W takim dniu warto przypomnieć kilka faktów związanych z polską flagą.
Obowiązująca flaga Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątem o proporcjach 5:8 podzielonym na dwa poziome pasy: biały (u góry) i czerwony. Dopuszcza się także wieszanie flagi w formie pionowej wstęgi: wówczas barwa biała powinna znajdować się po lewej stronie.
Kolorystyka polskiej flagi zmieniała się kilkakrotnie. Dotyczyło to głównie dolnej części flagi. Pierwotnie obecny kolor czerwony był kolorem karmazynowym. Podkreślono to również w 1921 r. w broszurze na temat polskiego godła i flagi wydanej przez Ministerstwo Spraw Wojskowych.
2 maja 1945 roku na niemieckim Reichstagu oraz Kolumnie Zwycięstwa zostały zatknięte biało-czerwone flagi. Co ciekawe do dziś nie rozstrzygnięto, kto dokonał tego czynu.
13 grudnia 1927 r. zmieniono odcień. Z karmazynu na cynober z jednoczesnym przyzwoleniem na używanie poprzedniego odcienia aż do 1936 r. Po wojnie w 1955 r. cynober został podtrzymany jako obowiązujący. Stan ten utrzymał się do 1980 roku.
W ustawie z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych barwy flagi określono za pomocą współrzędnych trójchromatycznych. Tym samym powrócono do odcieniu karmazynu, czym nawiązano do barw stosowanych do roku 1930.
Tym samym nasza biało-czerwona jest formalnie biało-karmazynowa.
fot. Encyklopedia Powszechna/domena publiczna