Wydarzenia 15 mar 2022 | Redaktor
Adwokaci i radcy oferują uchodźcom pomoc prawną. Przygotowywane są kolejne miejsca zakwaterowania

fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki

Około 5200 uchodźców przebywa w ośrodkach organizowanych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Z inicjatywą udzielanie obywatelom Ukrainy bezpłatnej pomocy prawnej wyszły samorządy adwokackie i radców prawnych z regionu. Porady udzielane są podczas dyżurów w Bydgoszczy i Toruniu.

We wtorek (15 marca) wojewoda Mikołaj Bogdanowicz przedstawił bieżącą sytuację dotyczącą pomocy uchodźcom w województwie. W ośrodkach organizowanych – m.in. hotelach, motelach – przebywa 5200 osób. Urzędnicy starają się uzyskać informacje także o obywatelach Ukrainy zakwaterowanych w domach prywatnych – wiadomo o ok. pięciu tysiącach takich osób (dane od uchodźców, którzy zgłosili się do samorządów).

Ośrodków zapewnionych we współpracy z samorządami jest w województwie 141. – Szukamy nowych miejsc, bo to, że uchodźców będzie przybywać, jest raczej pewne – mówi Mikołaj Bogdanowicz. Obecnie we współpracy z samorządami, jednostkami OSP i PSP jako miejsca zakwaterowania przygotowywane są remizy.  

Przekazał też, że jeszcze w tym tygodniu do samorządów w województwie trafią środki na opłacenie zorganizowanych miejsc pobytu. Łącznie będą to dziesiątki milionów złotych.

Punkt bezpłatnych porad prawnych

Sytuację uchodźców reguluje Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy, umożliwiającam im m.in. otrzymanie numeru PESEL i świadczeń społecznych. Pomoc w postaci bezpłatnego udzielania porad prawnych zaoferowały samorządy adwokackie i radców prawnych w województwie. Punkty, w których dyżurują prawnicy, funkcjonują w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy i w hotelu Kopernik w Toruniu, gdzie mieści się również punkt recepcyjny.

– Skala zapotrzebowania na różne formy pomocy jest tak duża, że uświadomiliśmy sobie, że powinniśmy skoncentrować na tym, co potrafimy robić najlepiej – a więc na świadczeniu pomocy prawnej – powiedział dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy Michał Bukowiński.

– Musimy pamiętać, że sytuacja będzie się rozwijać i nie wiem,y jak długo będzie jeszcze trwać i w jaki sposób będzie wpływała na naszą codzienność. Na obecną chwilę nasz zakres porad prawnych rozszerzymy o: prawo rodzinne, prawo cywilne oraz o kwestie administracyjne – dodał koordynator pomocy prawnej z Okręgowej Rady Adwokackiej w Toruniu – Stanisław Lechowicz.

Jak poinformował wicedziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Bydgoszczy Maciej Penczerzyński, w przedsięwzięcie zaangażowało się dotąd kilkudziesięciu radców prawnych i aplikantów radcowskich. – Przygotowujemy się też na wyzwanie, jakim są utrudnienia związane z barierami językowymi – dodał.

Do wątpliwości związanych ze skutkami nadawania obywatelom Ukrainy numeru PESEL odniosła się koordynator pomocy prawnej adw. Karolina Wilamowska. – Nadanie numeru PESEL daje przywileje i nie pozbawia żadnych uprawnień. To nie jest numer wiążący daną osobę z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Nie wynikają z tego żadne konsekwencje – taka osoba może równie dobrze wrócić na Ukrainę bądź podjąć decyzję o wyjeździe do jakiegokolwiek innego kraju – zaznaczyła. 

Potrzebna pomoc mieszkaniowa

Na zakończenie konferencji wojewoda Mikołaj Bogdanowicz zaapelował do mieszkańców województwa o udostępnianie uchodźcom wolnych miejsc mieszkalnych . – Bardzo proszę, aby osoby, które mają takie możliwości – mają wolne mieszkania, wolne przestrzenie i chcą pod swój dach przyjąć uchodźców – rozważyły taką ewentualność. Obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną na pewno lepiej będzie w takich miejscach, niż w ośrodkach adaptowanych takich jak świetlice i remizy OSP. Bardzo prosimy o zgłaszanie takich możliwości w samorządach – powiedział.

Na podstawie m.in. komunikatu Kujawsko-Pomorskiego Urządu Wojewódzkiego

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor