Wydarzenia 11 kwi 2018 | Redaktor
Andrzej Walkowiak: Reforma Gowina szansą dla bydgoskich uczelni

Na zdjęciu Andrzej Walkowiak/ fot. Anna Kopeć

Jak stwierdził Andrzej Walkowiak z Porozumienia Jarosława Gowina, który był dzisiaj gościem w radiu PiK, reforma szkolnictwa wyższego autorstwa Jarosława Gowina jest raczej szansą dla bydgoskich uczelni niż zagrożeniem.

Profesor Ryszarda Cierzniewska z UKW, poseł PO Michał Stasiński, Sławomir Wittkowicz, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego "Solidarność-Oświata" oraz Ireneusz Nitkiewicz, bydgoski radny podczas konferencji prasowej w miniony poniedziałek mówili, że wejście w życie ustawy spowoduje degradację bydgoskich uniwersytetów. Sprowadzi je do roli szkół zawodowych, nastawionych na edukację.

Zdaniem Andrzeja Walkowiak, ten projekt ustawy akurat jednoczy całe środowisko akademickie w Polsce i zyskał szerokie poparcie.

- Nadrzędnym celem proponowanej przez Jarosława Gowina reformy szkolnictwa wyższego, jest podniesienie jakości kształcenia studentów, stawia wymagania przed uczelniami, ale bez tego nie będzie możliwa reforma – mówił dzisiaj w radiu PiK Andrzej Walkowiak.

- Myślę, że najsłabszym punktem bydgoskiego ośrodka akademickiego jest to, że przez te wszystkie lata mimo licznych sygnałów i zachęt nie doszło do autentycznego procesu integracji, szczególnie między dwiema największymi naszymi uczelniami UTP i UKW. Gdyby tę uczelnie już teraz, w najbliższej przyszłości wykazały, że jest taka chęć, to by się okazało, że, my, Bydgoszcz jesteśmy ośrodkiem akademickim bardzo poważnym, tak naprawdę największym ośrodkiem akademickim w regionie i moglibyśmy śmiało konkurować dzisiaj z dużo lepiej notowanym w rankingach Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Potencjał jest ogromny, tylko są potrzebne odważne ruchy bydgoskich władz uczelni – stwierdził Andrzej Walkowiak.

Zapis rozmowy z Andrzejem Walkowiakiem  tutaj

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor