Przewidziano 26 miejsc parkingowych, z których 20 znajdzie się w parkingu podziemnym. Goście Archiwum będą mogli korzystać z akt, fotografii, map i dokumentacji technicznej, zarówno w postaci tradycyjnej jak i mikrofilmów bądź skanów. Zasób Archiwum to nie tylko archiwalia z Bydgoszczy i regionu. Zgromadzono w nim materiały z części Kujaw, Pomorza, Wielkopolski i nawet Dolnego Śląska. Dzięki nowej siedzibie goście Archiwum zyskają komfortowe warunki do korzystania z akt. Lekcje archiwalne i konferencje będą przeprowadzane w przestronnej sali przeznaczonej nawet dla 50 osób.

Większa część terenu działki, niezajęta przez nowy budynek, drogi dojazdowe i parking, została przeznaczona na tereny zielone. Z lewej strony budynku zaprojektowano ścieżkę edukacyjną, gdzie będą prezentowane wystawy z reprografii materiałów archiwalnych. Gabloty będą zasilane energią odnawialną z paneli słonecznych. Na działce pozostawiono dużą ilość drzew, ponadto planuje się nowe nasadzenia.

Budynek został przygotowany dla osób ze szczególnymi potrzebami. Na zewnątrz jaki i w hali garażowej przewidziano dla nich miejsca postojowe. Obiekt wyposażony będzie w windy, ścieżki dotykowe dla niewidomych i niedowidzących, plan tyflograficzny, kontrastowe tabliczki informacyjne (także w alfabecie Braille’a) oraz pętle indukcyjne dla niedosłyszących.

Inwestorem zastępczym dla całej inwestycji jest firma SAFEGE S.A.S. Oddział w Polsce.

Projekt nowej siedziby Archiwum Państwowego w Bydgoszczy został wykonany przez Konsorcjum Firm: Proj-Przem-Projekt Sp. z o.o., z siedzibą w Bydgoszczy, oraz Skala Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu.

Generalnym Wykonawcą robót budowlanych będzie firma Budimex S.A.