Wydarzenia 27 lip 2017 | Redaktor
Autobusy z Osowej Góry nie będą stać w korkach

fot. UMB

W czwartek (27 lipca) ogłoszony został przetarg na budowę buspasa w ciągu ul. Kolbego wraz z rozbudową infrastruktury pieszo-rowerowej. Dzięki tej inwestycji mieszkańcy Osowej Góry szybciej dojadą do centrum, poprawi się też bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu.

Buspas na ul. Kolbego znacznie ułatwi wyjazd z Osowej Góry autobusom linii nr 61 i 71. Projekt przewiduje rozbudowę ul. Kolbego na odcinku od ul Kormoranów do Grunwaldzkiej.  Na całym odcinku powstać ma dodatkowy pas ruchu przeznaczony dla autobusów jadących w kierunku centrum. Poza tym koncepcja zakłada przebudowę skrzyżowań, budowę chodników i ciągów pieszo-rowerowych, miejsc parkingowych wraz z jezdniami manewrowymi oraz zatok autobusowych.

Obecnie ruszył  przetarg na wybór wykonawcy w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Wykonawca będzie miał do 32 miesięcy na przygotowanie projektu, uzyskanie niezbędnych pozwoleń (w tym decyzji środowiskowej) oraz prace budowlane. W trakcie wyboru najkorzystniejszej oferty oceniane będą cena, czas realizacji zadania, doświadczenie projektanta i gwarancja. Zadanie planowane jest do realizacji w oparciu o środki europejskie z Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Wcześniej opracowana została koncepcja tego przedsięwzięcia. Jego szacowana wartość to około 12 mln zł. Przygotowywane są kolejne zadania związane z budową buspasów na ul. Wały Jagiellońskie  (Centrum) oraz Gdańskiej (Myślęcinek). W ramach rozbudowy ul. Grunwaldzkiej na nowej jezdni południowej w kierunku Węzła Zachodniego zaprojektowano również buspas, który zostanie połączony z buspasem w ul. Kolbego.

W ostatnich  latach buspasy powstały na odcinkach ulic Wyszyńskiego, Zdobywców Wału Pomorskiego, Jana Pawła II, Bernardyńskiej, Wojska Polskiego i Zygmunta Augusta. Poza tym pasy dla autobusów funkcjonują też na Jagiellońskiej, 3 Maja, Staszica i Paderewskiego. 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor