Bez przedawnienia – bohaterskie dzieci Korei
Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Bydgoszczy zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Bez przedawnienia” – Bydgoszcz, środa (27 marca). Prelekcję poświęconą północnokoreańskim sierotom w Polsce w latach 1951-1959 wygłosi Sylwia Szyc z Instytutu Pamięci Narodowej.
Inne z kategorii
Karol Kus wystąpi w bydgoskiej Światłowni [ZAPROSZENIE]
40 lat Akademii Medycznej i 20 lat Collegium Medicum UMK – ważne jubileusze w Bydgoszczy
W Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. W. Bełzy w Bydgoszczy (strych) w środę (27 marca) o godz. 17.00 odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Bez przedawnienia”. Wstęp wolny.
Tym razem gościem będzie Sylwia Szyc z Instytutu Pamięci Narodowej, która wygłosi prelekcję pt. „»Bohaterskie dzieci Korei«. Północnokoreańskie sieroty w Polsce w latach 1951-1959”.
W 1951 r. z ogarniętej wojną Korei przywieziono do Polski 1200 dzieci. Przemierzyły długą drogę, by szukać spokoju i nowej szansy w Polsce. Ich obecność objęto tajemnicą, a do opieki nad nimi wybrano staranie wyselekcjonowanych wychowawców, nauczycieli i lekarzy. Nauczyciele i wychowankowie bardzo się ze sobą zżyli, tworząc relacje niemal rodzinne. Decyzję o powrocie dzieci do Korei Północnej przyjęto więc z ogromnym żalem. Naznaczone koszmarem wojny, po raz drugi skazano na cierpienie i tęsknotę za ponownie znalezioną rodziną.
Sylwia Szyc – pracownik naukowy Biura Badań Historycznych IPN, doktorantka w Zakładzie Historii Społecznej XX w. w Instytucie Historii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Autorka kilkudziesięciu artykułów naukowych oraz popularnonaukowych. Prowadzi badania nad historią polskiej dyplomacji po 1945 r., ze szczególnym uwzględnieniem stosunków polsko-północnokoreańskich. Sekretarz czasopism naukowych „Komunizm: system-ludzie-dokumentacja” oraz „Pamięć i Sprawiedliwość”. Przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą pobytowi północnokoreańskich sierot wojennych w Polsce w latach 1951-1959.
Źródło: IPN