Wydarzenia 26 wrz 2023 | Redaktor
Bieg Szlakiem Męczeńskiej Drogi Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki

fot. materiały prasowe

1 października 2023r., sprzed kościoła Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy, wystartują uczestnicy dorocznego biegu, aby oddać hołd męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki.

Bieg, odbywa się zawsze w październiku, miesiącu, w którym ks. Jerzy poniósł męczeńską śmierć. Rozpoczyna się mszą świętą odprawianą w kościele pw. Świętych Polskich Braci Męczenników, miejscu w którym ks. Jerzy odprawił swoją ostatnią mszę świętą i gdzie podczas nabożeństwa różańcowego wygłosił znamienne słowa: Aby zło dobrem zwyciężać. Trasa biegu to droga jaką przebył ks. Jerzy wyjeżdżając z kościoła Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy do Górska, miejsca porwania. Bieg ma charakter wspólnotowy. Uczestnicy biegną razem, jedną zwartą grupą. Nie jest to bieg na czas, nie ma rywalizacji indywidualnej ani zespołowej. Jest jeden wspólny cel - oddać hołd wielkiemu Kapłanowi, który swoje życie i śmierć poświęcił Bogu, Ojczyźnie i nam wszystkim. Tradycją Biegu jest wspólna modlitwa, zapalenie zniczy i złożenie kwiatów przed obeliskiem upamiętniającym bł. ks. Jerzego, oraz przy krzyżu w Górsku.

 

Spotkanie rozpocznie się Mszą św. o godz. 9.00. Po Mszy św. delegacje złożą kwiaty przed obeliskiem bł. ks. Jerzego, następnie proboszcz parafii ŚPBM błogosławi uczestników Biegu i wykona komendę startu. Bieg rozpoczyna się o godz. 10.15-10.30 a zakończy w Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku ok. godz. 15.00. Ostatni etap, od krzyża w Górsku do mety wszyscy uczestnicy Biegu pokonują razem. W tym roku, ze względu na roboty drogowe na DK 80 zmieniła się trasa ostatniego etapu, czyli odcinek Zławieś Wielka – Górsk. 

To już 31 edycja biegu sztafetowego i 8 maratonu. Większość drużyn sztafetowych to 10-osobowe zespoły młodzieży szkół podstawowych. Jest kilka drużyn, np. TKKF Kolejarz Bydgoszcz, Viktoria Płock czy Florian Chojnice, które co roku biorą udział. W ostatnich latach zaczynają zgłaszać się drużyny rodzinne (rodzice z dziećmi), które włączają się w bieg na dowolnym odcinku. Tego dnia oprócz biegaczy trasę z Bydgoszczy do Górska pokonują trzy drużyny pieszych, które idą swoim tempem, tak, aby na metę dotrzeć razem z biegaczami.

Pobiegniemy, aby docenić i podziękować ks. Jerzemu za jego życie, za niezłomną postawę oraz nauczania inspirujące do stawania się w każdym dniu lepszym człowiekiem, dodał Jakub Gaszak, współorganizator NSZZ”Solidarność” Region Bydgoski.

   

19 października 1984r. ks. Jerzy wyruszył samochodem w swoją ostatnią drogę z kościoła ŚPB Męczenników w Bydgoszczy do Warszawy. W Górsku został zatrzymany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, porwany, torturowany i zamęczony na śmierć. Zmasakrowane ciało zostało wrzucone do Wisły na tamie we Włocławku. Ks. Jerzy miał 37 lat.     

Kilka lat po tej zbrodni, kiedy upadł komunizm zrodził się pomysł, aby ostatnią drogę ks. Jerzego upamiętnić poprzez wydarzenie o charakterze religijno-sportowym. I tak w 1992r odbyła się pierwsza edycja Biegu Sztafetowego Szlakiem Męczeńskiej Drogi Księdza Jerzego Popiełuszki. Jego trasa prowadziła z Bydgoszczy na tamę we Włocławku. Pomysłodawcą i pierwszym organizatorem był, nieżyjący już Eugeniusz Połtyn, prezes Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej „Orzeł”. Kilka lat później w organizację biegu włączył się NSZZ „Solidarność” Region Bydgoski. Od 2000r w biegu bierze udział młodzież szkolna a impreza przestała mieć zasięg czysto lokalny, zaczęły  zgłaszać się drużyny z innych regionów Polski. Od 2014r do grona organizatorów dołączyła Fundacja Światło-Życie, a dwa lata później nastąpiła zmiana trasy. Od tej pory wiedzie ona z Bydgoszczy do Górska. A że długość tej trasy to 42km, zatem pojawiła się myśl o maratonie. I tak jest do dzisiaj. 

 

Organizatorami Biegu jest Ruch Światło-Życie diecezji bydgoskiej, NSZZ „Solidarność” Region Bydgoski oraz Fundacja Światło-Życie Ośrodek w Bydgoszczy.

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor