Bracia Kacprzakowie szachują rywali [ZDJĘCIA]
Bracia ze Szkoły Podstawowej numer 63 w Bydgoszczy pewnie kroczą do wygranej w lidze/fot. Anna Kopeć
Czwarty turniej Pierwszej Międzyszkolnej Bydgoskiej Ligi Szachowej został przeprowadzony w sobotę (12 maja) w Gminnym Centrum Kultury w Białych Błotach. To była przedostatnia runda cyklu turniejów w ramach projektu „Edukacja przez szachy”.
Inne z kategorii
Iwaneczko zagra w Bydgoszczy [ZAPOWIEDŹ]
Świąteczny Festiwal ART MINTAKA 2024 [ZAPROSZENIE]
Na starcie stanęło aż 74 zawodników, podzielonych na dwie grupy: 30 zawodników z kategorią szachową oraz 44 debiutantów. Przyjechali oni z różnych zakątków naszego województwa (i nie tylko): Łochowa, Niemcza, Osielska, Koronowa, Rynarzewa, Łubianki, Wąwelna, Dąbrowy Chełmińskiej, Ciela, Białych Błot, Rynarzewa, Borówna, Żołędowa, Żnina i Bydgoszczy. W 14 osobowej grupie na turniej dotarli także zawodnicy z Czernikowa, którzy podnieśli poziom zawodów i zamieszali w klasyfikacji turniejowej.
„Edukacja przez szachy” i organizowana w jej ramach Pierwsza Międzyszkolna Bydgoska Liga Szachowa integruje środowisko. Informacja o lidze dociera do coraz większej liczby osób zainteresowanych rozwojem swoich dzieci.
Zawody kolejny raz obyły się w znakomitej lokalizacji z przestronną salą gry i wydzieloną częścią dla rodziców, którzy mogli obserwować z daleka swoje pociechy, a jednocześnie skorzystać z przygotowanej przez Gminne Centrum Kultury kawiarenki.
Zawodnicy rozegrali siedem rund tempem 15 minut. W Grupie A, a więc dla graczy z i od IV kategorii szachowej pierwsze miejsce zajął Karol Kacprzak z SP 63 w Bydgoszczy, drugi był jego brat Kacper Kacprzak, a trzeci Antoni Paprocki z ZS w Borównie.
W Grupie B na pierwszym miejscu uplasował się Robert Stróż ze SP z Łochowa, tuż za nim Piotr Dyl, także z Łochowa, a ostatnie medalowe miejsce zajął Antoni Rubaszewski z SP63 w Bydgoszczy. Każdy uczestnik turnieju otrzymał nagrodę, co możliwe jest dzięki wielu sponsorom wspierającym tę inicjatywę.
- Staramy się za każdym, żeby dodatkowo urozmaicić turniej – podkreśla Arkadiusz Matczyński, rodzic i inicjator projektu „Edukacja przez szachy”. - Nie bez przyczyny ta nazwa. Na pierwszym turnieju był pokaz drukarki 3D, na kolejnym eksperymentu Profesora Ciekawskiego, a tym razem koncert. Koncertem nie byle jaki, bo wśród występujących w nim osób, pojawiali się zawodnicy szachowi uczestniczący w lidze szkolnej. A akompaniowała Katarzyna Nowaczewska-Manthey, wykładowca Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, prowadząca też klasę fortepianu w Państwowej Szkole Muzycznej w Bydgoszczy. Po koncercie zaś, zawodnik z Czernikowa pokazał jak można żonglować jojo.
Ostatni turniej tegorocznej edycji zostanie rozegrany 16 czerwca w Uniwersytecie Techniczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy. Po zakończeniu turnieju planowany jest uroczysty koncert oraz rozdanie nagród w klasyfikacji generalnej.
W ramach projektu Edukacja przez szachy 26 maja zostaną rozegrane Pierwsze Rodzinne Mistrzostwa Galerii Pomorskiej w szachach szybkich. Od godziny 11.00 zmagać się będzie maksymalnie 20 drużyn (także w podziale na szachistów i debiutantów). Z kolei od godziny 15.00 będzie można rozegrać symultanę z arcymistrzynią szachową Klaudią Kulon, srebrną medalistką olimpiady szachowej w Baku. Arcymistrzyni rozegra jednoczesną grę z 30 zawodnikami. Trwają jeszcze zapisy na stronie http://edukacjaprzezszachy.pl Liczba miejsc ograniczona!