Wydarzenia 18 lip 2020 | materiał partnera
Budowa buspasów na ulicy Gdańskiej zakończona

fot. ZDMIKP

Jak informuje ZDMiKP, trwają ostatnie prace porządkowe i rozpoczynają się odbiory buspasów przy ulicy Gdańskiej. Po ich pozytywnym zakończeniu, trasa zostanie oficjalnie oddana w użytkowanie kierowców, choć już teraz ruch na tym odcinku odbywa się bez zakłóceń.

W ramach zadania ulica została znacznie poszerzona, wykonano odrębne pasy dla autobusów, pojawiła się nowa nawierzchnia. Wybudowano nowe, bezpieczne rondo na ul. Rekreacyjnej oraz pętlę autobusową w Myślęcinku.

Dla pieszych wybudowano azyle, które ułatwią przekraczanie rozbudowanej jezdni. Na zrealizowanym odcinku, powstało nowe odwodnienie drogi, nowe chodniki, ścieżki rowerowe, przejścia dla pieszych i nowe oświetlenie uliczne oraz sygnalizacja świetlna.

fot. ZDMiKP

W obrębie ronda i pętli autobusowej nasadzono krzewy ozdobne a jesienią wzdłuż trasy nasadzone zostaną  drzewa. Na przystankach zamontowano nowe wiaty, a w połowie zrealizowanej trasy  powstał nowy przystanek Gdańska – Las Gdański. Pojawiło się nowe oznakowanie poziome i pionowe.

Buspasy na ul. Gdańskiej powstały od wiaduktu nad torami do pętli autobusowej w Myślęcinku.

Na odcinku poprawi się nie tylko bezpieczeństwo kierowców i pieszych, ale ułatwiony zostanie też przejazd autobusom, szczególnie w czasie dużych imprez organizowanych w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku lub na terenie Bydgoskiego Centrum Targowo-Wystawienniczego. Budowa buspasów kosztowała ponad 10 mln zł. Inwestycja zlecona została do realizacji w oparciu o tryb "zaprojektuj i wybuduj".

W bezpośrednim sąsiedztwie ronda na ul. Rekreacyjnej, w ramach innego projektu powstanie parking typu P+R (parkuj i jedź), umożliwiający wygodną przesiadkę na tramwaj.
W ostatnim czasie powstały buspasy na ul. Grunwaldzkiej oraz Wałach Jagiellońskich. Obecnie trwa ich budowa na Osowej Górze (ul. Kolbego) oraz w ramach rozbudowy ul. Kujawskiej.

źródło: ZDMiKP , oprac. red.