Wydarzenia 25 lut 2019 | Redaktor

Buk pospolity w parku Kazimierza Wielkiego będzie objęty ochroną. Spełnia wszelkie kryteria, by być pomnikiem przyrody. Nadanie pomnikowi przyrody imienia „Marek” jest uhonorowaniem i upamiętnieniem Marka Wilcza, wieloletniego konserwatora przyrody w Bydgoszczy.

Załącznik do projektu uchwały

Na najbliżej sesji (27 lutego) Rady Miasta radni podejmą uchwałę o objęciu ochroną jednego z drzew w parku Kazimierza Wielkiego. W uzasadnieniu projektu aktu prawnego czytamy:

W dniu 10 października 2018 r. przeprowadzono oględziny buka pospolitego rosnącego w parku Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Ustalono, że obwód pnia mierzony na wysokości 130 cm wynosi 325 cm, wysokość oszacowano na ok. 25 m, z średnicą korony na 20 m. Buk wyróżnia się wśród innych drzew tego gatunku w skali gminy obwodem pnia i szerokością korony, a także pokrojem, decydującym o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetycznych. Jest to najokazalsze znane drzewo tego gatunku odmiany czerwonolistnej w Bydgoszczy oraz jedyny okaz tego gatunku w mieście o niepowtarzalnym pokroju charakteryzującym się nisko rozgałęziającą się, rozłożystą, symetrycznie rozwiniętą koroną. Drzewo spełnia także kryterium uznawania drzew za pomniki przyrody odnoszące się do obwodu pnia. Obwód pnia buka mierzony na wysokości 130 cm wynosi 325 cm.

Nadanie pomnikowi przyrody imienia „Marek” jest uhonorowaniem i upamiętnieniem pana Marka Wilcza (ur. 18 stycznia 1959 r., zm. 26 czerwca 1999 r.) wieloletniego konserwatora przyrody w Bydgoszczy, działającego na terenie Bydgoszczy i byłego województwa bydgoskiego. Dzięki jego działalności i staraniom ustanowiono większość pomników przyrody w Bydgoszczy, a także liczne inne formy ochrony przyrody w granicach miasta i w byłym województwie bydgoskim oraz obecnym kujawsko – pomorskim (rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe, obszary chronionego krajobrazu, użytki ekologiczne).

Proponowany do objęcia ochroną buk pospolity spełnia kryteria rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 4 grudnia 2017 r. w sprawie kryteriów uznawania tworów przyrody żywej i nieożywionej za pomniki przyrody (Dz. U. z 2017 r. poz. 2300).

Załącznik do projektu uchwały

Pomnikami przyrody zostaną też cztery topole szare rosnące przy ul.  Ducha Świętego. Otrzymają one nazwę „Topoli Gabrieli”. Wszystkie drzewa mają obwód powyżej trzech metrów i są jedynym znanym w Bydgoszczy skupiskiem drzew tego gatunku o tak okazałych rozmiarach. Nazwa jest propozycją wyrażoną w piśmie osoby wnioskującej o uznanie drzew za pomniki przyrody i pochodzi od imienie nieżyjącej od 14. lat mamy wnioskodawcy.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor