Wydarzenia 20 lip 2017 | Magdalena Gill
Bydgoscy pielgrzymi spakowani i gotowi do drogi

Tak było na bydgoskiej pielgrzymce w ubiegłym roku/Materiały organizatorów

Dwie grupy – z Nakła i Górki Klasztornej – już idą. Wszystkie bydgoskie wyruszają w piątek (21 lipca). - Liczymy, że wędrować będzie z nami około 600 osób – mówi szef Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.

Ile dokładnie osób pójdzie w tym roku, nie wiadomo. Zapisy trwają do ostatniej chwili. - Oficjalnie zgłoszonych mamy 30 osób, ale ludzie ciągle dzwonią. Już wiemy, że będzie trochę nowych osób, które pójdą pierwszy raz. „Starzy” pielgrzymi, którzy chodzą z nami od lat, zapisują się dzień przed pielgrzymką – opowiada ojciec Maciej Sierzputowski ze Zgromadzenia Misjonarzy Ducha Świętego, przewodnik grupy czerwonej.

Cała grupa spotyka się na mszy św. o godz. 19 w czwartek (20 lipca) w kościele rektorskim przy al. Jana Pawła II 117. Przed Eucharystią prowadzone są zapisy, pątnicy też odbierają pielgrzymkowe „gadżety” i zdają bagaże.

Grupa przezroczysta (akademicko-młodzieżowa) z Fordonu również zapisuje do ostatniej chwili. Duszpasterstwo „Martyria” od wielu tygodni na swojej stronie i profilu na Facebooku prowadzi akcję „Mówię tak”, namawiając do wspólnego pielgrzymowania. „Każdy młody ciałem i duchem jest mile widziany. Zapewniamy niezapomnianą przygodę — fizyczną i duchową. Nie przeliczaj, nie kalkuluj, czy dasz radę. Nie zastanawiaj się, jak w tym roku będzie, czy będzie dobra pogoda, czy… Powiedz tak! Naszą przewodniczką na szlaku będzie Maryja — najlepsza nauczycielka w mówieniu tak” - zachęcają.

Diecezjalna Piesza Pielgrzymka rozpocznie się 21 lipca mszą św. o godz. 6 w katedrze. Tworzyć ją będzie łącznie osiem grup, nie tylko z naszego miasta. Srebrna z Nakła nad Notecią wyruszyła już w czwartek i dołączy w piątek do grup bydgoskich. Złota z Górki Klasztornej wędruje od 19 lipca i będzie szła samodzielnie aż do 24 lipca. Tego dnia spotka się z pozostałymi pielgrzymami w Licheniu i dalej już będą wędrować razem.

- Trudno oszacować, ile w tym roku będziemy mieli pątników, bo większość zapisuje się w ostatniej chwili – potwierdza kierownik pielgrzymki ks. Jacek Salwa. - Pielgrzymka zaczyna się i kończy weekendem, więc dodatkowo wielu ludzi zdecyduje się wędrować z nami tylko na początku i na końcu. Będziemy dziękować Bogu, gdy pójdzie z nami około 600 osób – dodaje.

Tegoroczna pielgrzymka wyrusza pod hasłem roku duszpasterskiego „Idźcie i głoście”. Kilka dni temu opublikowany został jej hymn, który posłuchać można w serwisie YouTube. Słowa napisała Agnieszka Kartaszewicz-Szczepańczyk, muzykę skomponował Piotr Szczepańczyk. To świeżo poślubieni małżonkowie, którzy nagrywali utwór do ostatniej chwili.

Pielgrzymka z Bydgoszczy dotrze na Jasną Górę 31 lipca.

Magdalena Gill

Magdalena Gill Autor

Zca Red. Naczelnego