Wydarzenia 30 sie 2017 | Wojciech Bielawa
Bydgoska delegatura ABW do likwidacji

Siedziba ABW w Bydgoszczy / fot. Google Maps

15 września w Bydgoszczy, a także w dziewięciu innych miastach Polski zostaną zlikwidowane delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Kraków, Łódź, Olsztyn, Opole, Radom, Rzeszów, Szczecin, Wrocław, Zielona Góra oraz Bydgoszcz – w tych miastach w połowie września zostaną zlikwidowane delegatury terenowe ABW. W strukturze ABW pozostaną delegatury w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Lublinie i Poznaniu oraz jednostka w Warszawie.

Zmiany to efekt rozporządzenia, które 9 sierpnia podpisała premier Beata Szydło, a które wejdzie w życie 15 września. Jak rząd tłumaczy tak szeroko zakrojoną zmianę struktury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego? - Przekształcenia te mają charakter porządkowy, a ich celem jest usprawnienie funkcjonowania Agencji, podniesienie efektywności jej działań, jak również lepsze wydatkowanie środków publicznych – czytamy w komunikacie Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Z tego komunikatu dowiadujemy się także, że likwidowane delegatury – przynajmniej niektóre - zostaną przekształcone w oddziały zamiejscowe. „Będą realizowały wyspecjalizowane zadania na terytorium RP korespondujące z zagrożeniami występującymi na danym obszarze” - czytamy w dokumencie.

Niekorzystne dla Bydgoszczy rozwiązanie krytykuje poseł Paweł Olszewski z PO. - Tak poważne i godzące w bezpieczeństwo państwa zmiany uzasadnia się w sposób niezwykle lakoniczny i pozbawiony głębszego sensu – pisze w interpelacji do Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Bydgoski poseł uważa, że zmiana struktury to tylko przykrywka dla „czystek” w ABW. - Osobiście miałem okazję rozmawiać w ostatnich dniach z przedstawicielami ABW. Wszyscy zgodnie twierdzą, że jedynym racjonalnym wytłumaczeniem planowanych zmian jest pretekst do szeroko zakrojonej wymiany kadr. Ma to być zrobione kosztem likwidacji 10 delegatur, w tym bydgoskiej – uważa poseł.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego to służba specjalna powołana do ochrony porządku konstytucyjnego Rzeczypospolitej Polskiej. Została utworzona 29 czerwca 2002 po rozwiązaniu Urzędu Ochrony Państwa. Agenci ABW zajmują się zwalczaniem terroryzmu i cyberterroryzmu, kontrwywiadem, korupcją a także oszustwami podatkowymi. Roczny budżet ABW to około 600 mln zł.

Wojciech Bielawa

Wojciech Bielawa Autor

Redaktor prowadzący