Wydarzenia 4 wrz 2020 | Marta Kocoń
Bydgoska Karta Miejska już zbędna? Wystarczy karta płatnicza

O innowacji opowiedziano w piątek (4 września) podczas briefingu na przystanku Nowy Rynek/fot. Anna Kopeć

Zamiast kupować bilet okresowy w biletomacie lub kiosku, można zrobić to w sklepie internetowym. Potwierdzeniem, że mamy ważny bilet, będzie wyłącznie karta płatnicza.

Od dwóch lat we wszystkich bydgoskich autobusach i tramwajach za bilet możemy zapłacić zbliżeniowo. Urządzenia obsługujące Open Payment System pozwalają zakodować bilet jednorazowy wprost na karcie bankomatowej. W razie kontroli, to ona jest potwierdzeniem, że opłaciliśmy przejazd.

Dostępne jest już także kolejne rozwiązanie: – Idziemy za ciosem. Jako pierwsze miasto w Polsce wprowadzamy możliwość wykorzystnia karty płatniczej do weryfkacji posiadania biletu miesięcznego i zapłaty za bilet miesięczny – tłumaczył zastępca prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz.

Jedna karta zamiast dwóch

Aby kupić bilet okresowy, należy założyć profil na portalu pasażera Bydgoskiej Karty Miejskiej i wskazać identyfikator. – Poza kartą BKM i elektroniczną legitymacją studencką, od dzisiaj identyfikatorem staje się również karta płatnicza. Można zadeklarowac swoją kartę i dla niej kupować bilety – wyjaśniał Jacek Sieński, dyrektor działu handlowego pionu płatności elektronicznych Mennica Polska S.A. – [Pasażer] będzie miał bilet przypisany do swojej karty płatniczej, nie będzie musiał wykonywac żadnych czynności w pojeździe – dodał.

fot. Anna Kopeć

Jego zdaniem pozwoli to zaoszczędzić czas. Dotąd, aby móc podróżować w oparciu o bilet miesięczny, należało złożyć wniosek o wydanie BKM i odebrać ją w Zarządzie Dróg i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy. Teraz nie będzie to już konieczne.

Zapewniał także, że rozwiązanie jest bezpieczne. – Numery kart, które pojawiają się w systemie, są tokenizowane w postaci niejawnej. Nie ma możliwosci, żeby gdzieś pozysakć ten numer – mówił.

Tradycyjne BKM nadal dostępne

Dotychczasowa forma zakupu biletów okresowych zostaje utrzymana. Nadal można „kodować” je na BKM w biletomacie lub kiosku. Miasto docelowo chce jednak odchodzić od „twardych” kanałów dystrybucji, biletomatów, które są drogie w utrzymaniu, a ich dostępność jest ograniczona”, jak wskazywał Rafał Grzegorzewski, zastępca dyrektora ds. transportu ZDMiKP.

fot. Anna Kopeć

Sieński wyjaśnił także, że z tytułu wprowadzenia systemu, Bydgoszcz nie ponosi dodatkowych kosztów. – Mennica działa jak kiosk. Pozyskujemy prowizję, jaka wynika z taryfikatora, minimalnie większą niż detalista.

Ma nadzieję, że rozwiązanie spotka się z zainteresowaniem.

Terminale do kodowania biletów jednorazowych na karcie płatniczej są w bydgoskich pojazdach już od dwóch lat/fot. Anna Kopeć

W bieżącym roku złożono siedem tysięcy wniosków o wydanie BKM. Popularnością cieszy się możliwość zakupu biletu jednorazowego lub godzinnego zbliżeniowo w pojeździe: w tym roku w ten sposób kupiono w Bydgoszczy 1,5 mln biletów.

 

 

Marta Kocoń

Marta Kocoń Autor

Sekretarz Redakcji