Bydgoski Budżet Obywatelski, czyli na co przeznaczymy 16 milionów w 2020 roku
fot. Anna Kopeć
O stworzeniu nowej lub rewitalizacji istniejącej infrastruktury, a także o organizacji imprez zdecydowali mieszkańcy. 28 listopada w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych zostały ogłoszone wyniki głosowania na projekty zgłoszone w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.
Inne z kategorii
Tako „Rzeczemy” i poetycko wieczerzamy [ZAPROSZENIE]
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
Rewitalizacja Kanału Bydgoskiego, „Karaibskie wakacje na Okolu”, kajaki na Stary Kanał Bydgoski, organizowane koncerty i imprezy jak za dawnych lat nad Kanałem, ogród sensoryczny dla osób ze spektrum autyzmu, monitoring gazów złowonnych przy oczyszczalni ścieków w Łęgnowie, wielka pętla w Fordonie, rowery towarowe (cargo) do wypożyczenia, rewitalizacje terenów np. parku na Wzgórzu Wolności... To tylko część projektów, które mają być zrealizowane ze środków Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego w 2020 r., którego wyniki głosowania ogłoszono 28 listopada.
fot. Anna Kopeć
Pomysłodawcami projektów byli sami bydgoszczanie. Głosy na konkretne projekty oddało 75,5 tysięca osób i tak: 36 tys. na projekty osiedlowe, 17,7 tys. na ponadosiedlowe i 18,9 tys. na małe projekty społeczne. Na realizację projektów przeznaczonych zostało 16 mln zł. Nowym pomysłem są propozycje tzw. małych projektów społecznych, spośród których wybrano 11 do realizacji w 2020 r.
Innowacyjnym pomysłem tegorocznego głosowania nad BBO były właśnie „małe projekty”, w których proponowano organizację ciekawych miejsc wypoczynkowych czy imprez miejskich, np. zlotu zabytkowych autobusów, a także Bydgoskiego Festiwalu Zero Waste i rolkowiska na Bartodziejach, czy wypożyczalni leżaków na Wyspie Młyńskiej.
Projekty były zarówno osiedlowe, jak i ponadosiedlowe. Wnioskodawcy zgłaszający projekty do realizacji z funduszy BBO, a było ich ponad 400, musieli zdobyć akceptację Rad Osiedli. Projekty ponadosiedlowe natomiast musiały wykazać akceptacje przynajmniej trzech Rad Osiedli. Projektem ponadosiedlowym jest na przykład propozycja rewitalizacji Kanału Bydgoskiego, która uzyskała największą liczbę głosów.
W tym roku na Bydgoski Budżet Obywatelski przeznaczonych zostało 16 mln złotych. I tak kolejno kwota 12.290.209 mln złotych jest rozdzielona proporcjonalnie do liczby osób zameldowanych na pobyt stały na 29 osiedlach (wliczono również oszczędności z poprzednich lat). Pozostałe fundusze, tj.: 3.401.000 złotych przeznaczono na projekty ponadosiedlowe, natomiast 463.800 zł na małe projekty społeczne.
Wyniki głosowania na projekty ogłosił kooordynator programu BBO Jacek Rosół, w konferencji brali ponadto udział m. in. Michał Sztybel, zastępca prezydenta Bydgoszczy i Jan Kwiatoń - przedstawiciel Rady ds. Partycypacji Społecznej.