Wydarzenia 4 maj 2019 | Redaktor

TVP Historia wyemituje w niedzielę (5 maja) film dokumentalny o bydgoskim skarbie znalezionym w katedrze. Początek o godz. 14.15.

Odkrycia w katedrze dokonano 2 stycznia 2018 roku, podczas prac remontowych w prezbiterium.  

Skarb składa się głównie z monet, ale również z biżuterii, dewocjonaliów i przedmiotów użytkowych, np. służących do pisania stilusów. Wśród monet zdecydowanie przeważają monety Zjednoczonych Prowincji Niderlandzkich. To trzy czwarte składu monetarnego bydgoskiego skarbu.

Ponadto w zbiorze znajduje się pięć monet polskich, a także monety austriackie, niemieckie, węgierskie, siedmiogrodzkie, szwedzkie, hiszpańskie.

fot. Anna Kopeć

13 lutego 2018 roku skarb został wyeksponowany w Europejskim Centrum Pieniądza (na Wyspie Młyńskiej). Najstarsze monety pochodzą z przełomu XV i XVI wieku. Wśród przedmiotów jubilerskich godne uwagi są m.in. pontały. To aplikacje w kształcie rozet naszywane na ubrania lub nakrycia głowy. Na wystawie znalazła się też kolekcja srebrnych, złoconych guzów do żupana i do delii.

W pierwszym roku wstawę obejrzało 20 tysięcy osób. W drugiej połowie tego ekspozycja ma trafić do większej sali.

TVP Historia pierwszy raz wyemitowała film pt. „Skarb bydgoskiej katedry” w środę (1 maja). W niedzielę (5 kwietnia) o godzinie 14.15 kolejna okazja, by zobaczyć film.

W filmie pojawia się też wątek zaproszenia do Bydgoszcz-Miasta Skarbów. „Tygodnik Bydgoski” zaproponował w styczniu 2018 roku, by właśnie słowo skarb stało się marketingową marką miasta.

Czytaj tutaj: Bydgoszcz to miasto skarbów - komentarz ówczesnego naczelnego TB Michała Jędryki  

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor