Wydarzenia 8 wrz 2017 | Redaktor
Bydgoskie media razem przeciwko „Enigmie”

Niemiecka maszyna szyfrująca Enigma / fot. Pixaby

Tygodnik Bydgoski wystosował petycję do spółki PKP Intercity, aby nie nazywała pociągu relacji Bydgoszcz – Warszawa „Enigma” lecz „Marian Rejewski”. Inicjatywę wsparł naczelny bydgoskiej Gazety Wyborczej, a także bydgoski oddział TVP.

W piątek rano na stronie citizengo.org redaktor naczelny Tygodnika Bydgoskiego Michał Jędryka zamieścił petycję w sprawie nazwy pociągu relacji Bydgoszcz – Warszawa.

My, Bydgoszczanie jesteśmy bardzo zawiedzeni wyborem nazwy pociągu relacji Warszawa – Bydgoszcz jakiego dokonała spółka PKP Intercity na podstawie głosowania internautów. Uważamy, że nazwa „Enigma” jest mocno nietrafiona. Enigma była bowiem bronią w zbrodniczej wojnie. Ta niemiecka maszyna szyfrująca służyła nazistowskiemu systemowi zbrodni do prowadzenia wyniszczającej cywilizację wojny światowej. Jesteśmy natomiast dumni, że tajemnicę tej broni złamał bydgoszczanin Marian Rejewski. I dlatego jednoczymy się wokół postulatu jaki wystosował naczelny bydgoskiej redakcji Gazety Wyborczej Jacek Glugla, który zaproponował, aby pociąg nazwać imieniem tego wielkiego bydgoszczanina i zasłużonego kryptologa. Apelujemy do osób, które podzielają nasze zdanie i dobro Bydgoszczy nie jest im obojętne, do poparcia naszej inicjatywy. Apelujemy ponad podziałami politycznymi! Marian Rejewski zasłużył na godne upamiętnienie.

Naszą petycję do władz spółki PKP Intericty podpisał już redaktor naczelny Gazety Wyborczej Jacek Glugla, który także już wczoraj zwrócił uwagę na fatalną nazwę. - Niecodzienna koalicja. Dziękuję Michałowi Jędryce za wsparcie. Podpisujcie. Znowu bydgoszczanie muszą walczyć z Enigmą – skomentował na swoim profilu na Facebooku.

Sprawą zainteresował się także bydgoski oddział Telewizji Polskiej. W piątek w głównym wydaniu Zbliżeń o godz. 18.30 zostanie wyemitowany materiał na temat nazwy pociągu. O inicjatywie „Tygodnika” opowiadał przed kamerami TVP Bydgoszcz redaktor Michał Jędryka. Zapraszamy do oglądania, oraz do podpisywania petycji – można to zrobić tutaj.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor