Bydgoskie parki oficjalnie ochrzczone
W tym roku miasto przeprowadziło rewitalizację/fot. Bydgoszcz.pl (oficjalny serwis Bydgoszczy)
Dwa parki, dotąd nazywane zwyczajowo, otrzymały w środę (26 czerwca) nazwy oficjalne: gen. Jana Henryka Dąbrowskiego i Wolności.
Inne z kategorii
Tako „Rzeczemy” i poetycko wieczerzamy [ZAPROSZENIE]
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
Pierwszy z nich znajduje się na Szwederowie, między ulicami Filarecką, Grudziądzką, Podgórną i Stromą. Został założony w roku 1832. Miejsce, na którym jest położony, nazywane jest Wzgórzem generała Jana Henryka Dąbrowskiego, na pamiątkę zajęcia Bydgoszczy przez Polaków podczas insurekcji kościuszkowskiej, w 1794 roku. Korpus Dąbrowskiego 2 października dotarł do Bydgoszczy i zatrzymał się na wzgórzach na południe od miasta. W pobliżu dzisiejszej wieży ciśnień rozstawiono wówczas artylerię, która ostrzeliwała miasto.
Od 1844 do 1920 oraz w czasie okupacji niemieckiej park nosił imię Wissmannshöhe od nazwiska inicjatora jego założenia, Carla von Wissmanna. Po powrocie Bydgoszczy do Macierzy oraz po II wojnie światowej nazywany był parkiem Jana Henryka Dąbrowskiego. Teraz zwyczajowa nazwa została także nazwą oficjalną.
Drugi z parków – Wolności – znajduje się na Wzgórzu Wolności, między ulicami Kujawską, Toruńską i Trasą Uniwersytecką. Uchwalona nazwa ma upamiętniać Rok Wolności ustanowiony przez Radę Miasta Bydgoszczy, kojarzy się także z położeniem parku.
Park powstał w latach 1911–1913, z wykorzystaniem istniejącego drzewostanu naturalnego i nietypowego ukształtowania terenu.
Oba parki w ostatnim roku zostały zrewitalizowane. Dosadzono w nich między innymi 800 drzew i krzewów, pojawiły się miejsca do rekreacji, ustabilizowano skarpy. Łącznie na prace przeznaczono 4,5 mln złotych. Więcej czytaj tutaj: Górny taras Bydgoszczy wypiękniał.
Oficjalne nazwy parków Rada Miasta uchwaliła w środę (26 czerwca).
mk