Wydarzenia 18 lut 2022 | kd
Bydgoskie przywitanie wiosny i XI marsz 18 Południkiem przez miasto

fot. ilustracyjne/Anna Kopeć

Bydgoskim przywitaniem wiosny jest tradycyjny Marsz na Orientację Wzdłuż 18 Południka. Bydgoszcz ma to szczęście, że przez sam środek miasta przechodzi południk, dzięki któremu miasto jest bardzo wyraźnie ulokowane na mapie globu.

Bydgoszcz jako jedyne miasto na świecie ma też swój lokalny czas, który jest o 12 minut wcześniejszy niż „zegarkowy” czas środkowoeuropejski. Dokumentuje to zegar na Starym Rynku.

Marsz na Orientację dostępny jest dla każdego niezależnie od wieku, gdyż ma dwie trasy- trudniejszą i łatwiejszą. Nie odbywa się też pod presją czasu,  gdyż można go nawet przebyć w ciągu 4 godzin, choć rekordziści zazwyczaj potrzebują 45 minut. Polega na przejściu trasy 3-4 kilometrów i znalezieniu oznaczonych na mapie obiektów.

W tym roku marsz odbędzie się 19 marca 2022 roku (sobota). Wystartuje z Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Hetmańskiej 34. Odbieranie map w godzinach 10-12.00. Należy przybyć w maseczkach z zachowaniem reżimu sanitarnego, przede wszystkim dystansu. Także czasowego, aby uczestnicy nie stykali się ze sobą.

W szczególnych przypadkach, udział w marszu możliwy jest bez uprzedniego zgłoszenia. Wystarczy przyjść do punktu startowego po odbiór materiałów. Zapraszamy wszystkich bez względu na pogodę.

W tym roku marsz odbywa się po raz jedynasty, a z uwagi na pandemię z zachowaniem wszelkich reżimów sanitarnych. Udział jest w nim bezpieczny, bowiem odbywa się na terenie otwartym bez bezpośrednich styczności poszczególnych osób. Ma charakter indywidualnej wędrówki – spaceru połączonej z odkrywaniem walorów miasta. Nie ulega wątpliwości, że ruch jest znakomitym środkiem uzyskania odporności organizmu.

Na czym będzie polegała ta krajoznawcza trasa na orientację ?

Uczestnicy otrzymają kolorową mapę trasy z zaznaczonymi (punktami kontrolnymi) czyli miejscami do których należy dotrzeć dowolną wybraną przez siebie drogą i potwierdzić swoją obecność  odpowiedniego wpisu na karcie startowej. Trasę można pokonać samodzielnie lub w dowolnie licznym zespole, ale optymalne będą tu zespoły dwu lub trzyosobowe. Każdy z uczestników otrzyma mapę natomiast karta startowa jest jedna na cały zespół. Przy dokonywaniu wpisu do karty startowej przydatny będzie długopis. Potwierdzeniem obecności na danym punkcie będzie wpis do karty startowej wynikający z dokładnej obserwacji obiektu.      

Czy osoby zupełnie początkujące dadzą sobie radę ?

… i czy potrzebny jest jakiś specjalistyczny sprzęt lub ubiór ?

Trasa przygotowana jest w taki sposób, aby każdy uczestnik, nawet początkujący, nie czuł się zagubiony a szczegółowy opis na mapie wraz z przykładowymi potwierdzeniami pozwoli na pokonanie tej trasy wszystkim uczestnikom. Oczywiście jednym pójdzie lepiej drugim trochę gorzej, ale przecież nie to jest najważniejsze. Jeśli jednak ktoś lubi rywalizację to i na tej prostej trasie powinien czuć się usatysfakcjonowany. Specjalna mapa, którą otrzymają wyłącznie uczestnicy marszu oraz organizatorzy poprowadzi dosłownie uczestników za rękę. Nie jest wymagany żaden specjalistyczny sprzęt, ubiór ani odpowiednie przygotowanie a dodatkowo jeszcze na starcie organizatorzy udzielą niezbędnych wyjaśnień.

 

Czy można będzie się zgubić na tej trasie ?

Nie należy się tego obawiać bowiem cała trasa mieści się w obszarze Starego Miasta wraz z Wyspą Młyńską. Trasy są krótkie 3-4 kilometrowe, można się zatem wybrać całymi rodzinami także z małymi dziećmi, zatrzymując się po drodze w wybranych ciekawych miejscach, bowiem na tej trasie nie czas jest najważniejszy a precyzja w odnajdywaniu punktów kontrolnych, którymi na tego typu trasie krajoznawczej będą ciekawe obiekty i miejsca charakterystyczne. Należy je odnaleźć w terenie i potwierdzić samemu w karcie. Do mety z pewnością każdy dotrze bo jest ona wyraźnie określona na mapie i jest to miejsce znane.

Jeśli trasa jest łatwa to gdzie jest „haczyk”?

Organizatorzy spodziewają się, że będzie sporo bezbłędnych przejść tej trasy, ale trzeba być uważnym.

Na mapie będzie więcej obiektów do wyboru niż punktów kontrolnych można zatem wybrać niewłaściwy obiekt lub podać błędną odpowiedź . Bezbłędne przejście całej trasy organizatorzy przedstawią po jej zakończeniu jak również w protokole końcowym. Będzie można wówczas powtórnie przejść trasę i sprawdzić miejsca w których zostały popełnione błędy.

Czy wszystkie trasy turystyczne na orientację są takie łatwe ?

Oczywiście nie. Bywają trasy wielokrotnie dłuższe, trasy z niepełnymi mapami a także nocne . Odbywają się również trasy kajakowe, rowerowe a nawet speleologiczne.

Trudne bywają trasy w górach zwłaszcza zimą.

Nasza trasa krajoznawcza jest trasą dzienną, krótką i do tego niezbyt trudną, ale nie można się o tym przekonać nie opuszczając fotela - trzeba wyjść na trasę i spróbować.

 

 

mat. organizatorów

kd Autor