Wydarzenia 15 cze 2019 | Redaktor
Bydgoskie Towarzystwo Naukowe obchodziło jubileusz 60-lecia istnienia [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

Powstanie Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego czytelnie wpisuje się w historię najnowszą Kujawsko-Pomorskiego. 7 czerwca obchodzimy bowiem święto województwa ustanowione na pamiątkę wizyty świętego Jana Pawła II w Bydgoszczy i Toruniu – mówił podczas uroczystości z okazji 60-lecia powstania BTN wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

Jubileuszowa uroczystość BTN odbyła się w piątek (14 czerwca) w Auli Copernicanum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Jarosław jakubowski i prezes BTN prof. Marek Bieliński/fot. Anna Kopeć

- To święto wszystkich ludzi nauki w Bydgoszczy i województwie kujawsko-pomorskim – Jarosław Jakubowski, pełnomocnik wojewody do spraw Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Polityki Historycznej, odczytał list wojewody Mikołaja Bogdanowicza do prezesa BTN prof. Marka Bielińskiego oraz uczestników obchodów 60-lecia Towarzystwa. - To również doskonała okazja, aby wyrazić wdzięczność panu prezesowi, zarządowi, a także wszystkim członkom tej szacownej organizacji. Wdzięczność należy się państwu przede wszystkim za wkład w rozwój nauki i szkolnictwa wyższego, a także popularyzowaniu wiedzy oraz wspieranie badań naukowych.

fot. Anna Kopeć

Wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski wpisał powstanie BTN w kontekst historyczny. – Gdyby sięgnąć głębiej i poszukać korzeni tego pewnego fermentu naukowego, to musielibyśmy się cofnąć do wieku szesnastego, kiedy to konwent bernardynów działał aktywnie umysłowo w Bydgoszczy i pozostawił po sobie piękną spuściznę w postaci znakomitego księgozbioru około 1500 woluminów, które dzisiaj przechowywane są w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej – mówił marszałek. Wspomniał też o czasie zaboru pruskiego, w którym nie było warunków do tworzenia nurtu umysłowego, a „Polacy wręcz jako swego rodzaju manifest narodowy pokazywali swoją niechęć do zrzeszania się w organizacjach, które były tworzone przez Prusaków”. Podkreślił, że Bydgoszcz po powrocie do niepodległej Polski przeżyła „niezwykłą historię demograficzną”. - Nastąpił gwałtowny napływ żywiołu polskiego do Bydgoszczy, który spowodował rodzenie się aktywności intelektualnej – mówił. – Powstawały różnego rodzaju stowarzyszenia, także te, które zajmowały się działalnością naukową.

W II Rzeczpospolitej w Bydgoszczy działało m.in. Towarzystwo Przyjaciół Nauki i Sztuki im. Mikołaja Kopernika. Po II wojnie światowej powstanie PRL i czasy stalinizmu nie sprzyjały wzmacnianiu i integrowaniu się środowiska naukowego.

Bydgoskie Towarzystwo Naukowe powstało zatem dopiero 7 czerwca 1959 roku.

- Zwrócę uwagę na pewien magnetyzm tej daty – zauważył Ostrowski. – Czytelnie wpisuje się ona w najnowszą historię Kujawsko-Pomorskiego. 7 czerwca obchodzimy bowiem święto województwa ustanowione na pamiątkę wizyty świętego Jana Pawła II w Bydgoszczy i Toruniu.

Marszałek dodał też, że „fenomenem tego Towarzystwa jest, że powstało w czasie, gdy silnego środowiska naukowego w Bydgoszczy nie było”. – Ale w Bydgoszczy to był czas wizjonerów. Ludzi, którzy widzieli swoje miasto piękne, bogate – mówił Ostrowski. I wspomniał, że lista nazwisk tych ludzi jest długa, ale on na jej początku plasuje Mariana Turwida i Andrzeja Szwalbego.

Podkreślił też, że „najważniejszym czynnikiem miastotwórczym są elity intelektualne”. – Rozwój miasta, rozwój społeczeństwa i rozwój regionu opiera się na sile umysłu – mówił marszałek.

Z okazji jubileuszu 60-lecia BTN wręczono również odznaczenia.

fot. Anna Kopeć

Prezydent RP Andrzej Duda nadał Złote Krzyże Zasługi prof. Markowi Macko oraz dr. inż. Piotrowi Muzyczukowi, a Srebrny Krzyż Zasługi dr. inż. Kazimierzowi Bielińskiemu.

fot. Anna Kopeć

Medale wojewody kujawsko-pomorskiego otrzymali dr Jolanta Cichowska, prof. Janusz Bujak, prof. Joachim Zimniak i Stanisław Grabowski.

fot. Anna Kopeć

Wicemarszałek Zbigniew Ostrowski wręczył medale Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis Bydgoskiemu Towarzystwu Naukowemu oraz prof. Andrzejowi Tomporowskiemu i dr inż. Adamowi Mrozińskiemu.

jk

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor