Wydarzenia 25 kwi 2019 | Redaktor
Bydgoszcz otwiera sezon na skutery elektryczne. Na początek konkursy i promocje

fot. Anna Kopeć

Usługa wypożyczenia skuterów elektrycznych blinkee.city wkracza do Bydgoszczy. Pojazd w naszym mieście będzie dostępny od przyszłego poniedziałku (29 kwietnia). Został już przetestowany przez zastępcę prezydenta Bydgoszczy Mirosława Kozłowicza i radnego Jakuba Mikołajczaka.

Podczas czwartkowej (25 kwietnia) konferencji na Wyspie Młyńskiej wyjaśniono m.in., jak korzystać z pojazdu i ile wynoszą opłaty. – Na początek startujemy z 35 skuterami, a planujemy jeszcze w tym roku w sierpniu wdrożyć dodatkowe 15 – zapowiadał Tomasz Krzywański, lokalny partner blinkee.city. Oficjalna inauguracja wypożyczenia pojazdów nastąpi w poniedziałek (29 kwietnia) o godz 16.00. Dla pierwszych użytkowników przewidziano konkurs. – 30 osób, które wypożyczy skuter spod galerii Focus Mall, po zakończeniu przejazdu uzyska bon na kolejną godzinę darmowych jazd – dodał Krzywański i zapowiada także promocję usługi na kolejne dni, m.in. 1 maja podczas rozpoczęcia sezonu motocyklowego.

– Mnie jako radnego cieszy to, że jest to kolejna forma komunikacji w mieście, która może być alternatywą dla przejazdów osobowych przy intensywnym rozwoju komunikacji publicznej, przy szerokiej ofercie bydgoskiego roweru aglomeracyjnego – mówił Jakub Mikołajczak. – Aspekt ekologiczny, czyli nieemitowanie smogu ze spalin pojazdu to jest to, co w XXI wieku powinniśmy rozwijać – dodał.

fot. Anna Kopeć

Koszt wypożyczenia skutera wynosi 69 groszy za minutę, dla studentów 59 groszy. Koszt postoju to 9 gr za minutę.

Wypożyczyć pojazd mogą tylko osoby pełnoletnie. Wynajem odbywa się za pośrednictwem aplikacji – po zarejestrowaniu się należy przesłać skan dokumentu uprawniającego do jazdy (co najmniej AM). Na weryfikację konta firma na 24 godziny. Zakładając konto, użytkownik podaje numer swojej karty – z niej będzie pobierana opłata za wynajem. Za całodzienne wypożyczenie skutera nie zapłacimy więcej niż 89 złotych, określa to limit. Co ważne, istnieje możliwość zmiany skuterów w ramach tej jednej kwoty. Skuter rozwija prędkość do 45 km/h.

Usługa określa też strefę, czyli obszar, w obrębie którego musimy zakończyć przejażdżkę. W Bydgoszczy obejmuje ona Śródmieście, część górnego tarasu, Błonie i Bartodzieje. Firma planuje rozszerzyć strefę także o Fordon już w maju, a na weekendy będzie można pojechać jednośladem do Myślęcinka, gdzie ma powstać specjalna strefa.

fot. Anna Kopeć

Skutery mają wykupione ubezpieczenie OC. Użytkownik będzie obciążony kosztami tylko jeśli umyślnie uszkodzi pojazd. Natomiast jeśli szkoda wyniknie w trakcie jazdy, nie poniesie on żadnej kary. Więcej szczegółów tutaj.

Firmę blinkee.city założyli Marcin i Paweł Maliszewscy oraz Kamil Klepacki. Usługa działa w 18 miastach w Polsce oraz w sześciu krajach na świecie. O tym, jak skutery znalazły się w Bydgoszczy, opowiadał Krzywański. – Jest to historia chłopaka z Bydgoszczy, który po studiach wyjechał do Warszawy. Stwierdził, że bardzo tęskni za miastem i chciałby do niego wrócić i coś tu zrobić– mówił. – W zeszłym roku na ulicach Warszawy zacząłem aktywnie korzystać z blinkee i stwierdziłem, że chciałbym, żeby coś takiego było w moim mieście rodzinnym – dodał.

Sylwia Wojnarowska

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor