Wydarzenia 7 lut 2020 | Redaktor
Bydgoszcz wolna! Dziecięce Graffiti na lekcji patriotycznej [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

Jak mieszkańcy świętowali powrót miasta do Polski? Między innymi tego dowiedzieli się w czwartek (6 lutego) uczestnicy projektu Dziecięce Graffiti. Osoby niepełnosprawne i ich bliscy byli gośćmi na wystawie „Ku wolności. Bydgoszcz 1914–1920” w Muzeum Okręgowym.

W trakcie oprowadzania przygotowanego przez kustosz Annę Kornelię Jędrzejewską, uczestnicy zobaczyli m.in. oryginalny klucz przekazany przez burmistrza Hugo Wolffa Janowi Maciaszkowi - pierwszemu komisarycznemu prezydentowi Bydgoszczy.

Zajrzeli także do zaaranżowanego fotoplastikonu ze zdjęciami bydgoszczan z lat Wielkiej Wojny oraz zapoznali się z cennymi pamiątkami bydgoskimi z okresu powrotu miasta do wolnej Polski.

fot. Anna Kopeć

W drugiej części zajęć kustosz Dominika Raduńska-Pacholska przybliżyła  znaczenie flagi i herbu Bydgoszczy i poprowadziła warsztaty, w czasie których uczestnicy ozdabiali koszulki symbolami miasta oraz regionalnymi motywami kujawskimi.

Spotkaniu towarzyszyła nauka pieśni patriotycznych, które poprowadził grający na akordeonie Leszek Basiński. Kroki kujawiaka zaprezentowała z kolei Krystyna Lewicka-Ritter, regionalistka i dziennikarka.

fot. Anna Kopeć

Spotkania Muzealne to jedna z cyklicznych aktywności uczestników projektu Dziecięce Graffiti, integrującego środowisko osób niepełnosprawnych i ich bliskich. Poza Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego z organizatorami DG współpracuje m.in. Uniwerstytet Kazimierza Wielkiego, gdzie cyklicznie prowadzone są zajęcia logopedyczne.

Wystawa Ku wolności. Bydgoszcz 1914-1920” mieści się w budynkach spichrzów (ul. Grodzka 7–11). Kuratorką wystawy jest kustosz Anna Nadolska, za aranżację plastyczną odpowiadał Jan Gordon. Wystawa jest czynna do 10 maja, natomiast w sobotę 8 lutego można skorzystać z oprowadzania kuratorskiego. Początek o godz. 14.30, obowiązuje bilet wstępu na wystawę.

Więcej zdjęć w galerii poniżej.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor