Cenne odkrycia podczas prac [REMONT MUZEUM PRZY GDAŃSKIEJ]
Wizualizacja/Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy
Muzeum Okręgowe realizuje projekt remontu konserwatorskiego i rozbudowy swojej siedziby. W 2019 roku oddana zostanie nowa przestrzeń muzealna. Całkowita wartość projektu to ponad 24 miliony złotych. Wkład własny zapewniło Miasto Bydgoszcz.
Inne z kategorii
Świąteczny Festiwal ART MINTAKA 2024 [ZAPROSZENIE]
Bydgoski weekend - kalendarz wydarzeń. Bądź na bieżąco
Od lewej Dyrektor Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy Michał F. Woźniak, wiceprezydent Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz, kierownik działu administracji MOB Damian Burzyński, prezes Remedia Sp. z o.o. Paweł Florek/fot. Anna Kopeć
Na konferencji prasowej, Dyrektor Muzeum, Michał F. Woźniak, przypomniał ogólne założenia projektowe. Nowa część budynku, z jednej strony zostanie dostosowana do typowej bydgoskiej architektury w zakresie bryły, jak i operowania kolorystyką, z drugiej strony w swej prostocie będzie stanowić łącznik pomiędzy zabytkowym budynkiem (starą częścią), a budynkiem Bydgoskiego Centrum Finansowego (dawna Drukarnia). Nowe wejście do muzeum znajdzie się właśnie od strony BCF.
materiał Muzeum
fot. Anna Kopeć
Pod względem architektonicznym, Muzeum starało się „dodawać” nowe części do starego gmachu, nie ingerując w przestrzeń zabytkową. W planach, które prezentuje, w prześwicie budynku będzie widać także starą bryłę. Transparentność ma odpowiadać charakterowi instytucji, zapraszać do wnętrza otwartego na zwiedzających, co ma być czytelne nie tylko w warstwie słownej, a także architektoniczno-przestrzenno-plastycznej. Stąd także przystosowanie dla osób niepełnosprawnych – podkreślał Dyrektor.
Zwiedzający będą mogli skorzystać także z przestrzeni kawiarnianej z tarasem widokowym. Pojawi się kilka miejsc parkingowych, w tym jedno dla osób niepełnosprawnych, by mogły dostać się do części wystawienniczej oraz miejsca dla rowerów.
Przestrzeń wystawiennicza zostanie poświęcona sztuce współczesnej. Na ekspozycjach pojawi się wiele aspektów wypowiedzi twórczej z zakresu sztuki współczesnej. Obok malarstwa, grafik, czy rzeźby, prezentowany będzie również design. W murach nowego budynku będą także realizowane interwencje artystyczne – pokazy młodych projektantów, fotografów, artystów multimedialnych.
Dyrektor wspomniał, także o roli odkryć archeologicznych, prowadzonych w obiekcie, które stanowią pewną niewiadomą w perspektywie dalszych prac. Dotychczas odnaleziono kilkanaście przedmiotów, które będą wyeksponowane w budynku na Gdańskiej, ponieważ stanowią świadectwo jego historii. Są to między innymi nocnik z czasów, kiedy w obiekcie funkcjonował Szpital Miejski oraz kalendarzyk z osobistymi notatkami z 1939 roku.
fot. W. Woźniak
Co udało się zrealizować do tej pory?
Jak przekazał Damian Burzyński, kierownik działu administracji MOB, dotychczas udało się zrealizować aż 10% planu remontowo-konserwatorskiego, w tym m.in. częściowy remont piwnic, rozebrano część stropów i odkryto belki stropowe, które decyzją konserwatorską będą uwidocznione w nowej koncepcji, rozebrano także część ścian działowych oraz stare instalacje, by umożliwić wprowadzenie nowych, niezbędnych rozwiązań.
fot. Józef Łoś
W najbliższych planach muzeum będzie prowadzić dalsze badania konserwatorsko-archeologiczne.
Projekt realizowany jest przy wykorzystaniu dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.
Źródło: Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy