Centrum Rehabilitacji oficjalnie otwarte. W środku sprzęt na miarę XXI wieku
fot. Anna Kopeć
W piątek (18 września) oficjalnie otwarte zostało Centrum Rehabilitacji przy Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim w Bydgoszczy. Nowy obiekt, wart 11 mln złotych, powstał w miejscu rozebranego budynku starej kuchni. Prace rozpoczęły się ponad dwa lata temu.
Inne z kategorii
Zawisza wraca z dalekiej podróży. Pokonał Flotę w Świnoujściu
W ten weekend można przebierać i wybierać. Będzie mnóstwo wydarzeń [ZAPOWIEDŹ]
Nowoczesny, trzykondygnacyjny obiekt ma zapewnić pacjentom dostęp do nowoczesnych metod leczenia w zakresie rehabilitacji i fizjoterapii. Centrum Rehabilitacji kierować będzie dr n. med. – Łukasz Sielski. Pierwsi pacjenci zostaną przyjęci już w najbliższy poniedziałek (21 września).
– Obiekt powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie wynikające z mapy potrzeb zdrowotnych województwa kujawsko-pomorskiego – mówiła podczas otwarcia dyrektor Szpitala Miejskiego Anna Lewandowska. – Powstał przy pomocy Urzędu Marszałkowskiego, który dofinansował część tej inwestycji – dodała.
Obiekt pochłonął ponad 11 milionów złotych, z czego 4 miliony wynosiło dofinansowanie. Projekt budowy wpisał się w Strategię Rozwoju Bydgoszczy oraz Strategię Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego.
fot. Anna Kopeć
– Po analizie statystycznej do roku 2025 dla województwa kujawsko-pomorskiego, przewiduję zwiększenie zapotrzebowania na rehabilitację kardiologiczną o 14 proc. i o 22,2 zwiększenie dostępności do procedur inwazyjnych, zabiegowych w pracowniach hemodynamicznych – mówiła dyrektor. – Wychodzimy naprzeciw temu zapotrzebowaniu, oddając ten trzypiętrowy budynek.
Nowoczesne wnętrze
– Jeszcze całkiem niedawno stała tu od 30 lat nieużywana kuchnia, która została zburzona do fundamentów. Na jej miejscu zostało wybudowane centrum do hospitalizacji – wspomniała Anna Lewandowska.
W środku znajdują się m.in. gabinet zabiegowy, sala terapii zajęciowej, pomieszczenie do hydroterapii, czy sala do kinezjoterapii. Obiekt zapewni pacjentom dostęp do nowoczesnych metod leczenia w zakresie rehabilitacji i fizjoterapii. Centrum będzie mogło przyjąć nawet stu pacjentów jednocześnie.
fot. Anna Kopeć
Dyrektor zaznaczyła, że wnętrze oraz sprzęt są na miarę XXI wieku. – Misją naszego szpitala jest leczenie na najwyższym poziomie, bezpiecznie i z sercem – podkreślała. – Chciałam podziękować wszystkim, którzy uczestniczyli w realizacji tego projektu.
Obiekt ważny dla lokalnej społeczności
– Zacznę bardziej sentymentalnie: 58 lat temu tutaj się urodziłem, był to zupełnie inny szpital. Dzisiaj, choć co do wielkości, jest to jeden z niewielkich szpitali w naszym mieście, bo wiemy, że jesteśmy silnym środkiem medycznym, ale z troską jako miasto podchodzimy do tej placówki, bo ona jest bydgoszczanom i nie tylko bydgoszczanom bardzo potrzebna – mówił obecny na otwarciu prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.
fot. Anna Kopeć
– To jest miejsce, gdzie głównie panie i panowie w białych fartuchach będą nieśli pomoc tym, którzy tej pomocy potrzebują. Aczkolwiek zawsze o tym mówię: unikajmy korzystania ze służby zdrowia, czyli bądźmy zdrowi, ale jeżeli już, to trafiajmy do tych, którzy nam faktycznie potrafią i chcą całym sercem pomóc – mówił prezydent.
Rafał Bruski dziękował zaangażowanym za wsparcie przy powstaniu obiektu, wymieniając m.in. posła Jana Szopińskiego – „orędownika wzmacniania siły tego szpitala”. Gratulował także Annie Lewandowskiej doboru pracowników i podjętych decyzji. Poza tym dyrekcja szpitala otrzymała listy gratulacyjne od marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego oraz od wojewody kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza.
Medycy siłą szpitala
– Dzisiaj otwieramy nowy budynek, ale Centrum powstało już kilka dobrych lat temu i tak naprawdę głównym sercem są tutaj ludzie, którzy się kształcą, pomagają innym, doskonaląc swoje umiejętności – mówił doktor Łukasz Sielski.
fot. Anna Kopeć
– Dzisiaj będziemy mogli pokazać, że jeszcze lepiej będziemy mogli pomagać ludziom po udarach, po zawałach, dzieciom z zaburzeniami wieku rozwojowego, a także innym ludziom, którzy doznali jakichkolwiek urazów ortopedycznych, czy jakichś innych sportowych, bo mamy bardzo dobry sprzęt – kontynuował lekarz. – Jest to sprzęt naprawdę na miarę XXI wieku.
Wstęga przecięta, obiekt poświęcony
Prezydent, dyrektor oraz kierownik wspólnie przecięli symboliczną wstęgę do nowego Centrum Rehabilitacji. Następnie obiekt poświęcił ks. prałat Józef Konstanty-Kubalewski (proboszcz Parafii Świętych Polskich Braci Męczenników) oraz ks. kanonik Ryszard Jerzy-Pruszkowski (proboszcz Parafii Bożego Ciała).
fot. Anna Kopeć
– Gratulujemy osiągnięć wszystkim, którzy przyczynili się do tego, ale „Bez Boga ani do proga”, więc upraszymy Boże błogosławieństwo dla tych, którzy tu będą służyć chorym, ale także tym którzy będą się tu rehabilitować, by jak najprędzej powracali do pełni sił i pełnej sprawności – mówił ks. prałat Józef Konstanty-Kubalewski.
fot. Anna Kopeć
Ks. kanonik Ryszard Jerzy-Pruszkowski związany ze szpitalem od 1997 roku poprzez Hospicjum im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Bydgoszczy wręczył doktorowi Łukaszowi Sielskiemu ikonę św. Łukasza. – Wiem, jak swoją serdecznością i troską pochylasz się nad pacjentami, przywracając im sprawność, przynosząc nadzieję. Potrzebne jest to wstawiennictwo twojego patrona całej służbie zdrowia – mówił ksiądz.
Ze względu na COVID-19 na oficjalne otwarcie zaproszono mniej gości, niż pierwotnie planowano. Oprócz wyżej wymienionych obecni byli także m.in.: poseł Jan Szopiński, członkowie rady społecznej szpitala oraz prof. Halina Borkowska z wydziału nauk o zdrowiu CM UMK.