Chryzantemy z UTP zamiast zagranicznych. Badacze hodują polskie odmiany

fot. UTP
Chryzantemy, w Polsce tradycyjnie związane z uroczystością Wszystkich Świętych, należą do najchętniej kupowanych kwiatów na świecie. Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy jako jedyny ośrodek w kraju prowadzi badania badania nad hodowlą chryzantem – od ponad 30 lat.
Inne z kategorii
Zaginiony 27-latek odnaleziony po pieszej wędrówce. Przeszedł ponad 25 km
Seniorzy wracają do pracy. Liczba pracujących emerytów rośnie
Nazwy wyhodowanych tu odmian chryzantem, takie jak „Polka”, „Bydgoszczanka”, „Kujawianka”, „Łuczniczka”, „Pomorzanka”, „Brda”, podkreślają ich polskie pochodzenie i mają przyczyniać się do promocji miasta, regionu i kraju. Dwóm nadano również imiona na cześć pierwszych bydgoskich hodowców chryzantem: „Profesor Jerzy”- od nazwiska prof. Marka Jerzyego, który badania zapoczątkował, i „Profesor Zalewska” - ponieważ prof. Małgorzata Zalewska kontynuowała badania.
Od lewej: odmiana „Profesor Jerzy”, „Wisła”/fot. UTP
Właśnie odmiany nazwane na ich cześć uzyskały w tym roku wpis do Księgi Ochrony Wyłącznego Prawa – a więc odpowiednik patentu dla roślin. Wyhodowanie i wpisanie nowych odmian do Księgi Ochrony Wyłącznego Prawa jest pierwszym krokiem do ich komercjalizacji. Uczelnia ma nadzieję, że z czasem pozwoli to przełamać monopol zagranicznych hodowców i wprowadzić polskie odmiany na rynek.
Chryzantemy wyhodowane przez zespół badawczy UTP należą do grupy odmian średniokwiatowych, nadają się do uprawy sterowanej i mają wysokie walory dekoracyjne.
Nad odmianami pracują dr inż. Natalii Miler oraz dr inż. Anity Woźnej z Pracowni Roślin Ozdobnych WriB. Obecnie odmian jest 11. Tworzone są tradycyjnie, na drodze krzyżowania lub metodami biotechnologicznymi, z wykorzystaniem mutagenezy indukowanej in vitro.
„Profesor Zalewska”/fot. UTP
„Kujawianka”/fot. UTP
„Polka”/fot. UTP
źródło: UTP (Michał Grzybowski), oprac., skróty - red.