Wydarzenia 3 kwi 2018 | Andrzej Pawełczak
Co powinno znajdować się w hali targowej? Ruszyły konsultacje społeczne

Ratusz czeka na opinie mieszkańców, jak zagospodarować halę targową/ fot. Anna Kopeć

Rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące określenia nowych funkcji hali targowej przy ul. Magdzińskiego. Ratusz czeka na pomysły mieszkańców do końca kwietnia.

W „bydgoskiej burzy mózgów” może wziąć udział każdy. – Czekamy na jak największą liczbę propozycji, jak zagospodarować halę, co w niej, zdaniem mieszkańców, powinno się znajdować . Pomysły można zgłaszać wypełniając pocztówkę konsultacyjną, a także na stronie www.bydgoszcz.pl/halatargowa - mówi Michał Sztybel, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej bydgoskiego Urzędu Miasta.

Okazją do wyrażenia swojej opinii, a także zapoznania się z historią hali będzie spacer badawczy, na który ratusz zaprasza 15 kwietnia o godzinie 11.00. Na koniec kwietnia planowana jest także debata publiczna poświęcona zagospodarowaniu zabytkowego obiektu przy Magdzińskiego.

- Chcemy także zaangażować studentów do przedstawienia swoich projektów, które w trakcie konsultacji można by wykorzystać – dodaje Michał Sztybel.

O tym, jakie funkcje będzie pełnić hala targowa zadecyduje komisja, w skład której wejdą eksperci powołani przez prezydenta miasta. Rolą tego zespołu będzie wybranie spośród pomysłów zgłoszonych przez mieszkańców funkcji najbardziej przez miasto pożądanych. Także operator hali wybrany zostanie w publicznym konkursie. Jak zastrzega Michał Sztybel, najważniejszym kryterium będzie realizacja zaleceń dotyczących zagospodarowania obiektu, a nie wysokość czynszu czy względy ekonomiczne.

- Od lat zabiegamy o to, aby przywrócić Śródmieściu jego przedwojenną, właściwą rangę. Teraz dzięki kompleksowym działaniom nie tylko miasta, ale także właścicieli nieruchomości, inwestorów przywracamy życie do Śródmieścia. I takim bardzo ważnym obiektem jest właśnie hala targowa. Widzimy tu przede wszystkim funkcje związane z handlem, ale nie z takim, który prowadzony może być w każdym innym miejscu, ale takim, który będzie ściśle związany z naszą lokalną produkcją, rzemiosłem, produkcją żywności. Nie chcemy jednak naszych wizji w jakikolwiek sposób narzucać  i dlatego dobrze będzie skonfrontować to nasze widzenia z oczekiwaniami mieszkańców – mówi Anna Rembowicz-Dziekciowska, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

Historia hali targowej

Budowa hali targowej rozpoczęła się w 1904 roku, a otwarta została w 1906 roku. W jej wnętrzach znajdowało się 96 stoisk. W 1924 roku zarząd nad nią przejęła Dyrekcja Rzeźni Miejskiej. Handlowano tu wówczas tylko mięsem i rybami. Po wojnie właścicielem obiektu stał się BSS „Społem”. W 2010 roku przeprowadzony został remont elewacji.

W 2016 roku halę, za pięć milionów złotych, przejęło miasto, które zleciło ekspertyzę stanu technicznego budynku.

- Okazało się, że hala jest w bardzo dobrym stanie technicznym. Nieliczne tylko jej elementy będą wymagały naprawy czy wzmocnienia. Dzięki temu ten remont nie będzie tak kosztowny. Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia adaptacji i wyposażenia, ale to będzie już należało do operatora hali – mówi Sławomir Marcysiak, miejski konserwator zabytków.