Do końca tygodnia rolnicy mogą zgłaszać straty spowodowane suszą
materiał ilustracyjny / fot. Pixabay
Lipiec przyniósł coraz częstsze opady. Jednak majowo-czerwcowa susza zdążyła narobić wiele szkód. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi apeluje do rolników o zgłaszanie strat spowodowanych suszą do końca tego tygodnia. Jednocześnie ogłasza derogacje w zakresie zazielenienia.
Inne z kategorii
Tako „Rzeczemy” i poetycko wieczerzamy [ZAPROSZENIE]
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
Po apelach ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego rośnie liczba komisji ds. szacowania strat spowodowanych suszą w rolnictwie. Z informacji przekazywanych do resortu wynika, że komisje działają w 1792 gminach. Według dotychczasowych danych poszkodowanych zostało 66 387 gospodarstw rolnych, a powierzchnia upraw dotkniętych suszą została oszacowana na ponad 1,2 mln hektarów.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi apeluje do rolników o zgłaszanie strat spowodowanych suszą do końca tego tygodnia. W związku z warunkami klimatycznymi, przyspieszonym w tym roku okresem wegetacji i rozpoczętymi żniwami oszacowanie strat w późniejszym terminie będzie bardzo trudne, a wręcz niemożliwe. Resort rolnictwa zabiega o jak najszybsze uruchomienie wsparcia dla poszkodowanych rolników, a do tego niezbędne jest zbilansowanie strat w całym kraju.
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa podał najnowsze dane dotyczące stanu zagrożenia suszą. Oparte są ona na opracowanym przez Instytut wartościach klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb. Aktualnie susza rolnicza występuje wśród wszystkich monitorowanych upraw.
Zgodnie z raportem z 11 lipca w odniesieniu do zbóż jarych zagrożonych suszą było 1437 gmin (57,99%), zbóż ozimych i roślin bobowatych – 1227 (49,52%), krzewów owocowych – 1153 (46,53%). Kujawsko-pomorskie znajduje się wśród województw, w których susza objęła szczególnie dużą powierzchnię upraw zbóż jarych, rzepaku i rzepiku.
Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi