Wydarzenia 11 paź 2017 | Wojciech Bielawa
Doradcy Bruskiego mogą spać spokojnie. Będą mieć nowe posady

Prezydent Rafał Bruski / fot. Anna Kopeć

Doradcy prezydenta Bydgoszczy: Marta Stachowiak, Łukasz Krupa i Stefan Markowski będą mieli nowe stanowiska pracy w Urzędzie Miasta. Zostały one stworzone specjalnie dla nich, po tym jak Sejm podjął decyzję o likwidacji gabinetów politycznych w samorządach.

15 września Sejm przyjął nowelizację ustawy o pracownikach samorządowych, która zlikwidowała stanowiska doradców i asystentów samorządowych. Projekt autorstwa Kukiz’15, który poprali posłowie PiS, usunął z ustawy przepis, na podstawie którego prezydenci, burmistrzowie, wójtowie, starostowie i marszałkowie mogli zatrudniać osoby na stanowiskach doradców i asystentów. Uwag do nowelizacji ustawy nie zgłosili senatorowie, ale czeka ona jeszcze na podpis prezydenta RP.

Autorzy projektu podkreślali, że "gabinety polityczne w samorządach stają się przyczółkiem do tworzenia miejsc pracy dla osób związanych partyjnie”, a likwidacja tych stanowisk da oszczędności na ok. 50 mln złotych rocznie.

 

Ratusz ma sposób na ustawę

Prezydent Rafał Bruski zatrudnia asystentkę Paulinę Zegarską oraz czwórkę doradców: Martę Stachowiak, Łukasza Krupę, Stefana Markowskiego i Karolinę Kallas. Umowy z nimi powinny zostać rozwiązane najpóźniej 14 dni od daty wejścia w życie znowelizowanej ustawy.

W bydgoskim magistracie szybko znaleziono sposób, jak zachować posady dla asystentów prezydenta. 29 września na oficjalnej stronie Urzędu Miasta Bydgoszczy pojawiły się ogłoszenia o pracę na trzech nowych stanowiskach: rzecznika prasowego w Biurze Prasowym Urzędu Miasta Bydgoszczy, głównego specjalisty ds. przygotowania inwestycji w Urzędzie Miasta Bydgoszczy, a także głównego specjalisty ds. współpracy międzysamorządowej oraz rozwoju powiązań metropolitalnych w Biurze Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Bydgoszczy. Wymagania zawarte w ogłoszeniu o naborze są szyte na miarę pod (kolejno): Martę Stachowiak, Stefana Markowskiego i Łukasza Krupę.

O tym, czy asystenci prezydenta Rafała Bruskiego obejmą te stanowiska przekonamy się już niebawem. Termin składania ofert na te trzy stanowiska upływa 13 października 2017. „Z kandydatem wyłonionym w drodze konkurencji zostanie zawarta umowa o pracę na czas określony, a w przypadku braku zastrzeżeń po upływie tego okresu zostanie zawarta kolejna umowa” - czytamy w ogłoszeniu na stronie UMB.

Wojciech Bielawa

Wojciech Bielawa Autor

Redaktor prowadzący