Dwa bydgoskie szpitale są najlepsze w kraju
Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWK-P
W ogólnopolskim rankingu Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy i bydgoskie Centrum Onkologii okazały się najlepsze wśród tego typu placówek w kraju. Województwo kujawsko-pomorskie pod względem poziomu lecznictwa szpitalnego uplasowało się na drugim miejscu.
Inne z kategorii
Tako „Rzeczemy” i poetycko wieczerzamy [ZAPROSZENIE]
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
Ogólnopolski ranking szpitali opracowało rządowe Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia we współpracy z dziennikiem „Rzeczpospolita”.
Bydgoski Wojewódzki Szpital Dziecięcy znalazł się na pierwszym miejscu w kategorii szpitali pediatrycznych. W ostatnich latach szpital zyskał nowy budynek – rozbudowa i wyposażenie placówki wyniosły 200 milionów złotych. Uruchomione zostały trzy nowe oddziały specjalistyczne oraz pracownie diagnostyczne wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę.
– Wśród wykonywanych u nas unikatowych operacji są zabiegi polegające na etapowych oszczędzających resekcjach lub radykalnym profilaktycznym usunięciu narządów u pacjentów z nowotworami dziedzicznymi. W Polsce takim leczeniem zajmują się nieliczne pediatryczne ośrodki kliniczne – informuje dyrektor ds. lecznictwa doktor Danuta Kurylak. – Jesteśmy jedynym ośrodkiem neurochirurgii dziecięcej w Polsce zajmującym się inwazyjnym leczeniem zaburzeń ruchu u dzieci przy zastosowaniu metod stereotaksji – dodaje.
W szpitalu pracują m. in. chirurg prof. Andrzej Prokurat i prof. Andrzej Kurylak, pediatra, onkolog i hematolog; założycielem oddziału neurochirurgii był prof. Marek Harat, który nadal współpracuje z placówką.
Prof. Janusz Kowalewski, dyrektor Centrum Onkologii, fot. Filip Kowalkowski dla UMWK-P
Drugim szpitalem zwycięskim w swojej kategorii jest Centrum Onkologii. Na szczycie rankingów utrzymuje się od lat. Placówka jest stale modernizowana, modernizuje też standardy leczenia.
Obecnie skupia się na tworzeniu modułów dedykowanych diagnostyce, skojarzonemu leczeniu, rehabilitacji po terapii i wsparciu psychologicznemu pacjentów z chorobami nowotworowymi konkretnych narządów. Posiada już moduł leczenia raka piersi (z międzynarodowym certyfikatem Breast Cancer Unit), buduje moduł leczenia raka płuc i przygotowuje się do stworzenia takich jednostki dedykowanych leczeniu nowotworów jelita grubego i prostaty.
Województwo kujawsko-pomorskie uplasowało się na drugim miejscu w rankingu pod względem poziomu lecznictwa szpitalnego. Wyprzedziło je tylko województwo pomorskie, które w pierwszej setce szpitali ma 12 placówek. Z naszego regionu w pierwszej setce znajdziemy 11 lecznic"
-
Centrum Onkologii w Bydgoszczy (2. miejsce w setce, najlepszy szpital w regionie)
-
Wojskowy Szpital Kliniczny w Bydgoszczy (15. w setce)
-
prywatny Szpital Eskulap w Osielsku pow. bydgoski (17. w setce)
-
Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy (22. w setce, 1. miejsce w kategorii szpitali pediatrycznych)
-
Szpital Uniwersytecki im. Jurasza w Bydgoszczy (29. w setce)
-
Szpital Uniwersytecki im. Biziela w Bydgoszczy (41. w setce)
-
Szpital MSWiA w Bydgoszczy (43. w setce)
-
Szpital Miejski w Bydgoszczy (47. w setce)
-
Szpital im. Błażka w Inowrocławiu (67. w setce)
-
Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu (76. w setce)
-
Szpital Miejski w Toruniu (85. w setce)
Obie zwycięckie lecznice to instytucje marszałkowskie.
źródło: Urząd Marszałkowski, oprac. red.