Festiwal filmów dla niewidomych i słabowidzących. Pierwsze takie wydarzenie w Polsce
plakat Festiwalu (fragment)/materiał organizatorów
Ośrodek im. L. Braille'a i bydgoski MCK organizują festiwal filmów adresowanych do osób niepełnosprawnych wzrokowo. Pierwszy seans z audiodeskrypcją już 26 listopada.
Inne z kategorii
Tako „Rzeczemy” i poetycko wieczerzamy [ZAPROSZENIE]
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
Audiodeskrypcja to przekazywany drogą słuchową opis treści wizualnych. Zastosowanie jej w filmach pozwala osobom niewidomym i słabowidzącym „zobaczyć”, co dzieje się na ekranie.
W ramach bydgoskiego Festiwalu Filmów z Audiodeskrypcją dla Dzieci i Młodzieży przygotowano siedem filmów. Seanse będą odbywać się od 26 do 30 listopada w kinie Orzeł (Miejskie Centrum Kultury).
Projekcje filmowe będą miały formułę otwartą - mogą w nich uczestniczyć wszyscy zainteresowani. - Dla osób, które nie znają audiodeskrypcji, Festiwal może stanowić interesującą formę uczestniczenia w kulturze i sprzyjać integracji społecznej - mówi Joanna Dłuska ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabowidzącej i Niewidomej w Bydgoszczy im. L. Braille'a. Dodaje, to pierwsze tego rodzaju wydarzenie w Polsce.
Festiwal organizowany jest w ramach projektu „Świat filmu w świecie słowa”. W jego ramach wydana została także książka dla dzieci ucząca audiodeskrypcji, a także audibook, opracowane tematycznie dla dzieci niewidomych i słabowidzących oraz ich pełnosprawnych rówieśników.
Projekt Ośrodek Braille'a realizuje we współpracy z MCK w Bydgoszczy. Szczegółowy wykaz seansów na plakacie.