Wydarzenia 6 lip 2018 | Redaktor
Gotowi do startu [ENEA BYDGOSZCZ TRIATHLON]

Archiwum/fot. bw

Czwarta edycja Enea Bydgoszcz Triathlon odbędzie się 7 i 8 lipca. Blisko 4500 zawodników: triathlonistów, biegaczy oraz uczestników zawodów dla dzieci weźmie udział w sobotnich i niedzielnych zawodach w centrum Bydgoszczy. Na czas trwania imprezy niektóre ulice zostaną wyłączone z ruchu.

Enea Bydgoszcz Triathlon będzie w tym roku prawdopodobnie największą imprezą triathlonową w Polsce. Wszystko za sprawą tysięcy zawodników, którzy będą rywalizować na różnych dystansach.

Zawody odbywają się w samym centrum miasta, a szybkie i widowiskowe trasy przyciągają z roku na rok coraz więcej uczestników i kibiców.

Zmagania odbędą się na dwóch dystansach:

1/8, dystans super krótki (475 m pływania/22 km jazdy rowerem /5,5 km biegu),

1/4, dystans krótki (950 m pływania/44 km jazdy rowerem /10,8 km biegu).

Od tego roku uczestnicy mogą zmierzyć się także z nowym dystansem (1/2 – 1900m pływania, 90km roweru i 21km biegu).

Oprócz rywalizacji indywidualnej, organizatorzy przygotowali także rywalizację sztafet i drużyn oraz Międzynarodowe Mistrzostwa Lekarzy i Prawników, a także Mistrzostwa Polski osób niewidomych i niedowidzących oraz Quadrathlon. Nowością w tegorocznej edycji wydarzenia są zawody dla dzieci: Dadelo Tri-Fun, w których weźmie udział blisko 300 najmłodszych.

 

Trasa wyścigu kolarskiego/Enea Bydgoszcz Triathlon 

Enea Bieg Nocny i akcja charytatywna

Enea Bydgoszcz Triathlon to wydarzenie o charakterze społecznym. Już podczas zapisów uczestnicy przekazali ponad 15 000 zł na trzy organizacje pożytku publicznego. W nocy z 7 na 8 lipca odbędzie się wyjątkowy, Enea Bieg Nocny z dziesiątkami atrakcji świetlnych w centrum Bydgoszczy. Do każdej opłaty wpisowej (20zł) Fundacja Enea dokłada 10 zł, a cała kwota zostanie  przekazana dla Fundacji Wiatrak, która działa na rzecz dzieci i młodzieży, a szczególną troską obejmuje osoby niepełnosprawne i potrzebujące. Trasa biegu będzie liczyć 5300 metrów i będzie wiodła bulwarami oraz uliczkami Starego Miasta. Każdy z uczestników pokonujących trasę otrzyma medal na mecie, a przy tym aktywnie wesprze zbiórkę na cel charytatywny. 

Impreza jest Ambasadorem Marki Aktywna Bydgoszcz - miejskiego projektu będącego częścią Strategii Rozwoju Sportu Miasta Bydgoszczy do 2030 roku w zakresie programów sektorowych w tym promowania aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia. Stanowi szczególną formę wyróżnienia, wsparcia i promocji projektów, przedsięwzięć i inicjatyw o zasięgu ogólnopolskim promujących miasto Bydgoszcz poprzez sport. Umowa na finansowe wsparcie przez miasto wydarzenia Triathlon Bydgoszcz podpisana została na trzy lata (2017-2019). Poprzednie dwie edycje imprezy triathlonowej również były dotowane z budżetu Bydgoszczy.

Zmiany w ruchu drogowym

 Informujemy, że na czas trwania imprezy pn. „Enea Bydgoszcz Triathlon 2018” zajdzie konieczność:

wyłączenia z ruchu ul. Toruńskiej (od ronda Bernardyńskiego do ronda Toruńskiego; od ronda Toruńskiego do ul. Nowotoruńskiej – jezdni w stronę granicy miasta), ronda Toruńskiego, ul. Jana Pawła II (od ronda Toruńskiego do ul. Glinki – obu jezdni i od ul. Glinki do ul. Kujawskiej – jezdni południowej), ul. Nowotoruńskiej (od ul. Toruńskiej do ul. Planu 6-letniego – jezdni w stronę granicy miasta i od ul. Planu 6-letniego do granicy miasta – całej jezdni), ul. Kieleckiej (na odcinku od ul. Smoleńskiej do ul. Nowotoruńskiej) i ul. Dachtery.

W związku z powyższym w pierwszym dniu zawodów 07 lipca 2018 r. w godz. od 8.00 do 13.00 oraz w drugim dniu zawodów 8 lipca 2018 r. w godz. od 6.00 do 16.00 przejazd tranzytowy przez miasto drogą krajową nr 5 oraz trasami lokalnymi pomiędzy północną i południową częścią miasta będzie odbywał się objazdami lub z wykorzystaniem tras alternatywnych.

Tranzyt drogi krajowej nr 5

Objazd dla podróżujących od strony Gdańska będzie się rozpoczynał na rondzie Fordońskim. Przejazd przez miasto zostanie poprowadzony ul. Jagiellońską, rondem Jagiellonów, ul. Bernardyńską, rondem Bernardyńskim, oraz ul. Kujawską aż do ul. Jana Pawła II, gdzie nastąpi ponowny wjazd na drogę krajową nr 5 w kierunku Poznania.

Objazd dla jadących od strony Poznania drogą krajową nr 5 będzie się rozpoczynał na skrzyżowaniu z ul. Kujawską. Przejazd przez miasto zostanie poprowadzony ul. Kujawską, rondem Bernardyńskim, ul. Bernardyńską, rondem Jagiellonów, ul. Jagiellońską aż do ronda Fordońskiego, gdzie nastąpi ponowny wjazd na drogę krajową nr 5 w kierunku Gdańska.

Przejazd pomiędzy północną i południową częścią miasta

  • Osiedle Awaryjne

Przejazd do ul. Fordońskiej i w stronę przeciwną będzie możliwy przez ul. Hutniczą, ul. Łęgnowską, ul. Toruńską, ul. Sporną lub ul. Kazimierza Wielkiego. Przejazd do ul. Wojska Polskiego i w stronę przeciwną będzie możliwy przez ul. Hutniczą i ul. Chemiczną. Z wykorzystaniem obu powyższych tras będzie można również dojechać do centrum miasta. Przejazd w kierunku Torunia i w stronę przeciwną będzie możliwy przez ul. Hutniczą, ul. Łęgnowską, ul. Toruńską, a następnie poza granicą miasta drogą powiatową nr 01546C i wojewódzką nr 397 przez miejscowości Otorowo i Makowiska.

  • Osiedle Zimne Wody

Przejazd do ul. Fordońskiej oraz w stronę przeciwną będzie możliwy przez ul. Toruńską i ul. Sporną lub ul. Toruńską i ul. Kazimierza Wielkiego. Z wykorzystaniem powyższych tras będzie można również dojechać do centrum miasta. Przejazd do ul. Wojska Polskiego i w stronę przeciwną będzie możliwy przez ul. Toruńską, ul. Łęgnowską, ul. Hutniczą i ul. Chemiczną. Przejazd w kierunku Torunia i w stronę przeciwną będzie możliwy przez ul. Toruńską, a następnie poza granicą miasta - drogą powiatową nr 01546C i wojewódzką nr 397 przez miejscowości Otorowo i Makowiska.

  • Osiedle Kapuściska, Wyżyny, Wzgórze Wolności, Glinki

Przejazd do ul. Fordońskiej i ul. Jagiellońskiej oraz w stronę przeciwną będzie możliwy przez ul. Wojska Polskiego i Trasę Uniwersytecką lub ul. Wojska Polskiego, ul. Kujawską, rondo Bernardyńskie i ul. Bernardyńską. Kontynuacja podróży w kierunku ul. Fordońskiej będzie możliwa ul. Jagiellońską. Dojazd do centrum oraz w stronę przeciwną będzie możliwy przez ul. Wojska Polskiego, ul. Kujawską, rondo Bernardyńskie, ul. Bernardyńską i rondo Jagiellonów. Przejazd w kierunku granicy miasta (kierunek Poznań) i w stronę przeciwną będzie możliwy przez ul. Wojska Polskiego, ul. Kujawską, rondo Inowrocławskie i ul. Jana Pawła II.

  • Osiedle Bielawy, Skrzetusko i Sielanka

Dojazd do osiedli Wzgórze Wolności, Wyżyny, Glinki i Kapuściska będzie możliwy przez ul. Ogińskiego, Trasę Uniwersytecką i ul. Wojska Polskiego.

  • Osiedle Bartodzieje

Dojazd do osiedli Wzgórze Wolności, Wyżyny, Glinki i Kapuściska będzie możliwy przez ul. Skłodowskiej Curie, ul. Moniuszki, Trasę Uniwersytecką i ul. Wojska Polskiego lub ul. Fordońską, ul. Jagiellońską, Trasę Uniwersytecką i ul. Wojska Polskiego.

  • Osiedle Górzyskowo, Szwederowo

Przejazd do ul. Jagiellońskiej i ul. Fordońskiej oraz w stronę przeciwną będzie możliwy przez ul. Solskiego, ul. Kujawską, rondo Bernardyńskie, ul. Bernardyńską i rondo Jagiellonów. Kontynuacja podróży w kierunku ul. Fordońskiej będzie możliwa ul. Jagiellońską. Dojazd do osiedli Wzgórze Wolności, Wyżyny, Glinki i Kapuściska będzie możliwy przez ul. Solskiego, rondo Kujawskie i ul. Wojska Polskiego.

Dodatkowo od 5 lipca 2018 roku od godz. 18.00 do zakończenia zawodów na ul. Toruńskiej zostanie wyłączony z użytkowania parking przy cmentarzu i osiedlu „6 Planet".

Poza opisanymi zmianami na czas trwania części biegowej zawodów w obszarze Starego Rynku zajdzie konieczność wyłączenia z ruchu kołowego ul. Grodzkiej (od ul. Mostowej do ul. Bernardyńskiej), ul. Stary Port (od ul. Pocztowej do mostu Sulimy Kamińskiego), ul. Przy Zamczysku (od ul. Magdzińskiego do ul. Grodzkiej) i ul. Podwale (od ul. Krętej do ul. Grodzkiej). W związku z tym w dniu 7 lipca 2018 roku od godz. 5.00 do godz. 13.00 i 8 lipca 2018 roku od godz. 5.00 do godz. 17.00 zostanie zlikwidowana możliwość parkowania na opisanych ulicach. Z ruchu pieszego zostanie natomiast wyłączony wschodni ciąg pieszy na moście Sulimy Kamińskiego, schody z mostu na ul. Stary Port oraz północny chodnik na ul. Grodzkiej na odcinku od ul. Mostowej do ul. Podwale.

Natomiast w dniach od 5 lipca 2018 od godz. 18.00 do 8 lipca 2018 roku do godz. 18.00 zostanie całkowicie wyłączony z funkcjonowania parking na Rybim Rynku, Placu Solnym i Placu Teatralnym.

Z uwagi na bezpieczeństwo prosimy o bezwzględne stosowanie się do czasowego oznakowania oraz poleceń służb porządkowych regulujących ruch w obrębie ulic objętych czasową organizacją ruchu.

Źródło: Oficjalny Serwis Bydgoszczy

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor