Idą na Jasną Górę, po drodze będą głosić
Grupa srebrna z Nakła nad Notecią wyruszy dzień wcześniej, by 21 lipca połączyć się z grupami z naszego miasta/ fot. materiały organizatora pielgrzymki
Osiem grup wędrować będzie w tym roku z Bydgoszczy do Częstochowy. Diecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszy 21 lipca. Zapisy już trwają.
Inne z kategorii
Ostatni weekend świętowania 250 urodzin Kanału Bydgoskiego będzie wyjątkowy
Biblioteka ożyła!
21 lipca wielu kojarzy się z rozpoczęciem bydgoskiej pielgrzymki. W ubiegłym roku wyjątkowo było inaczej, z powodu przypadających w tym czasie Światowych Dni Młodzieży. W tym roku wszystko wraca do normy i pątnicy tradycyjnie zgromadzą się w bydgoskiej katedrze 21 lipca o godz. 6.00, by po Mszy św. wyruszyć do Częstochowy.
Bydgoską pielgrzymkę tworzy osiem grup, każda ma swojego kapłana-przewodnika. Grupa srebrna z Nakła nad Notecią wyruszy w kierunku Bydgoszczy dzień wcześniej – 20 lipca, a złota z Górki Klasztornej – 19 lipca, by 24 lipca połączyć się z pozostałymi grupami w Licheniu.
„W 2016 roku najliczniejszą grupą była srebrna z Nakła nad Notecią – liczyła 120 osób, zaś najmniejszą – zielono–żółta z bydgoskiej parafii bł. Michała Kozala Biskupa i Męczennika – wędrowało w niej 47 osób” – czytamy na stronie diecezji bydgoskiej.
Tegoroczna pielgrzymka wyrusza pod hasłem roku duszpasterskiego „Idźcie i głoście”. – Z napotkanymi na szlaku bliźnimi pragniemy dzielić się entuzjazmem wiary, a jednocześnie przeżyć głęboko doroczne rekolekcje w drodze – mówi kierownik pielgrzymki ks. Jacek Salwa.
Pątnicy wyruszą w kierunku Inowrocławia, Kruszwicy. Odwiedzą również m.in. Licheń, Kramsk, Brudzew Kolski, Uniejów, Zduńską Wolę, Widawę, Siemkowice i Kamyk.
Jak wygląda dzień na pielgrzymce? Zwykle pobudka planowana jest o godz. 5.00, a godzinę później grupy ruszają w drogę. „Na szlaku nie może zabraknąć godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP, różańca, konferencji, a centrum stanowi zawsze Eucharystia. Nie byłoby pielgrzymki bez osobistych rozmów z kapłanem, sakramentu pojednania, czasu dla bliźniego i apelu jasnogórskiego, który stanowi zwieńczenie dnia” – informują na stronie diecezji.
Koszt pielgrzymki to 120 zł. Zapisy już trwają.
Z Fordonu wędruje grupa przezroczysta – młodzieżowo-akademicka. Jej przewodnikiem jest ks. Piotr Wachowski.
– U nas mile widziany jest każdy młody duchem i ciałem. Zapewniamy niezapomnianą przygodę fizyczną i duchową. Nie przeliczaj, nie kalkuluj, czy dasz radę. Nie zastanawiaj się, jak w tym roku będzie, czy będzie dobra pogoda, czy… Powiedz tak! Naszą przewodniczką na szlaku będzie Maryja — najlepsza nauczycielka w mówieniu „tak” – zachęcają. Do tej grupy zapisywać się można pod numerem tel. 691 044 550.
Grupa czerwono-czarna i błękitno-czarna wyrusza z parafii św. Polskich Braci Męczenników. Ostatnie spotkanie przed pielgrzymką ma odbyć się 9 lipca (niedziela) o godz. 16.00.
Grupę czerwoną prowadzi Zgromadzenie Ducha Świętego. Tu zapisy są prowadzone do ostatniego dnia przed pielgrzymką. – Wiele osób przyjeżdża popołudniu 20 lipca, by się zapisać i jednocześnie oddać swój bagaż – mówią w zgromadzeniu. Ci, którzy chcą się zapisać wcześniej, powinni zgłosić się do przewodnika – o. Macieja Sierzputowskiego (tel. 797 907 354).
Diecezjalna Piesza Pielgrzymka z Bydgoszczy dotrze na Jasną Górę 31 lipca. Niektóre grupy proponują pątnikom jeszcze nocleg w Częstochowie (m.in. przezroczysta).
Więcej informacji: www.pielgrzymka.bydgoszcz.pl.