Wydarzenia 7 wrz 2018 | Redaktor
Industriada północy, czyli TehoFest 2018

Grzegorz Pleszyński / fot. Anna Kopeć

Już w przyszłym tygodniu rozpoczyna się największy na północy kraju festiwal dziedzictwa przemysłowego – TehoFest. Na święcie szlaku TeH2O czeka około 50 różnych wydarzeń – warsztaty, koncerty, spektakle teatralne czy wernisaże. Tym razem hasłem festiwalu jest „Z rodziną Bromberków na Szlaku”.

Tegoroczna edycja TehoFestu zorganizowana jest z większym rozmachem niż poprzednie, ze względu na trwający Rok Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego. Festiwal jest przede wszystkim świętem Szlaku wody, przemysłu i rzemiosła TeH2O. Jednak poszerzono jego formułę i zaproszono do współpracy też inne bydgoskie zakłady, które tworzą przemysłową historię miasta, m.in. Stomil i Makrum.

Kinga Puchowska / fot. Anna Kopeć

- Śmiało mogę nazwać TehoFest industriadą północy. Nie jesteśmy brzydkim, robotniczym, szarym miastem, tylko miastem, które ma się czym pochwalić – mówi Kinga Puchowska, koordynator działań szlaku TeH2O. - Tehofest jest świętem Szlaku Teh2O, na które czekamy cały rok i chcemy pokazać, że będzie to największe i najciekawsze takie wydarzenie w północnej Polsce.

Na szlaku z rodziną Bromberków

W tym roku elementem łączącym wszystkie wydarzenia festiwalu są ludzie i ich losy, które budowały historię bydgoskiego przemysłu. Po atrakcjach TehoFest odwiedzających będzie oprowadzać rodzina Bromberków.

- Szukaliśmy klucza, by pokazać, że obiekty przemysłowe i poprzemysłowe naszego miasta to nie tylko budynki, ale przede wszystkim ludzie i ich historie. Idąc tym tropem, stworzyliśmy fikcyjną, wielopokoleniową rodzinę, której członkowie są od dekad związani z bydgoskim przemysłem i węzłem wodnym – opowiadał na konferencji Piotr Drozdowski z Miejskiego Centrum Kultury, koordynator Tehofest.

Piotr Drozdowski / fot. Anna Kopeć

Przedstawicieli rodziny Bromberków będzie można spotkać w każdym z obiektów. Są to m.in. dziadek Alojzy (szyper z barki rzecznej), córka Zofia (aptekarka) oraz syn Karol (fotografik). Opowiedzą oni o historii miejsca, o swoich losach, a wszystko będzie inspirowane prawdziwymi wydarzeniami z życia i dziejów obiektów.

Na początek antydepresyjny rock'n'roll

Tehofest rozpocznie się w środę (12 września). Otworzy go akcja artystyczna w halach bydgoskiego Stomilu. Malarz i performer Grzegorz Pleszyński wraz ze Społecznym Chórem Czarnego Karła i Antydepresyjną Akademią Dźwięku wystawią operę „Cristoforo Colombo”.

W czwartek (13 września) festiwal odwiedzi Galerię Farbiarnia, gdzie odbędzie się wernisaż fotografii „Twarze TeH2O”. Będzie również w dawnej fabryce Lloyda z pokazem filmu „Metropolis” Fritza Langa, do którego na żywo zagra duet Konieczny-Fortuna.

Konferencja zapowiadające Tehofest odbyła się w halach Stomilu / fot. Anna Kopeć

W piątek (14 września) w halach fabryki Makrum Teatr Biuro Podróży wystawi spektakl „Złe miasto”, a po nim odbędzie się debata o roli teatru w życiu społeczno-politycznym prowadzona przez Klub Zasadniczo Dyskusyjny.

A w sobotę - wielkie święto szlaku

W sobotę (15 września) będą odbywać się wydarzenia już na samym szlaku TeH2O, w godzinach 12.00-19.00. W obiektach będzie czekać na gości oprowadzanie z przewodnikami oraz szereg wydarzeń, m.in.: projekcje filmowe, gry miejskie, prezentacje, spotkania autorskie, warsztaty dla dzieci, pokazy multimedialne i wiele, wiele innych atrakcji. Miejsca, które biorą udział w festiwalu, to:

  • Spichrze nad Brdą (Muzeum Okręgowe Bydgoszcz - MOB) i amfiteatr ul. Grodzka,
  • Galeria Sztuki Nowoczesnej (MOB) / Europejskie Centrum Pieniądza (MOB) / Zbiory Archeologiczne (MOB), Wyspa Młyńska,
  • Expolseum (MOB), ul. Alfreda Nobla,
  • Apteka pod Łabędziem (MOB), ul. Gdańska 5,
  • Muzeum Fotografii (WSG) ul. Królowej Jadwigi 14,
  • Introligatornia (WiMBP), u. Długa 39,
  • Muzeum Kanału Bydgoskiego, ul. Nowogrodzka 3,
  • Hala Pomp (MWiK), ul. Gdańska 242,
  • Wieża Ciśnień, ul. Filarecka 1,
  • Muzeum Mydła i Historii Brudu, ul. Długa 13–17,
  • Gazownia (PS GAZ), ul. Jagiellońska 42,
  • Fabryka Obrabiarek do Drewna (FOD), ul. Nakielska 53,
  • Warzelnia Piwa, ul. Poznańska 8,
  • Barka „Lemara”, ul. Spichlerna 1

Szczegółowy program Tehofest można znaleźć TUTAJ.

Wstęp na wydarzenia jest wolny, jednak aby odwiedzić fabryki, wymagana jest wejściówka, którą można odebrać w kasie MCK oraz godzinę przed wydarzeniem w samej fabryce.

Grzegorz Pleszyński / fot. Anna Kopeć

Na finał festiwalu organizatorzy zapraszają do Fabryki Obrabiarek Drewna (ul. Nakielska 53). O godz. 21.00 odbędzie się koncert/projekt audiowizualny tworzony przez Rafała Kołackiego i Jacka Doroszenko. Autorzy chcą zwrócić uwagę nie na sam fakt istnienia i charakter systemu przemysłowego, ale przede wszystkim na rolę jednostkowych pracowników, dzięki którym cały system funkcjonował.

Konkurs „Przybij piątkę Szlakowi!”

W czasie wydarzenia odbywać się będzie całodzienna gra miejska „Przybij piątkę Szlakowi!”. Uczestnicy Tehofestu muszą odwiedzić pięć miejsc na szlaku, zebrać pięć pieczątek, wykonując zadania zlecone przez rodzinę Bromberków i wrzucić kupon do urny w amfiteatrze przy spichrzach do godziny 18.30. O godz. 19.00 na Wyspie Młyńskiej odbędzie się losowanie nagród. Nagrody nie będę wysyłane do uczestników - można będzie odebrać je tylko po losowaniu. 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor