Wydarzenia 17 lis 2017 | Redaktor
Instrukcja obsługi niewidomego. Spotkania w szkole w Nowej Wsi Wielkiej

Spotkanie z Grzegorzem Dudzińskim/Materiały szkoły

Grzegorz Dudziński, prezes Fundacji Światłownia – Kultura Bez Barier, spotkał się z uczniami szkoły podstawowej w Nowej Wsi Wielkiej.

Grzegorz Dudziński nie widzi od trzech lat. Z wykształcenia jest dziennikarzem, a po utracie wzroku zaczął pomagać innym niepełnosprawnym. Prowadzi cykl zajęć pod nazwą „Instrukcja obsługi niewidomego”. Podczas spotkań z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi opowiada, jak zachowywać się podczas kontaktu z niewidomymi. Pokazuje, że niewidomi nie muszą być skazani na izolację, spędzanie czasu w domu. Udowodnił, że mogą samodzielnie poruszać się po ulicach, a nawet prowadzić firmę. Apelował, by nie bać się spotkań z niepełnosprawnymi.

Na początku spotkania, przy użyciu specjalnych osłon na oczy, wybrani uczniowie mieli możliwość wczuć się w sytuację niewidomego. Po krótkim spacerze opowiadali o swoich odczuciach.

Po takim ćwiczeniu nastąpiła praktyczna nauka prowadzenia niewidomego. Okazało się, że życie takim ludziom w zdecydowany sposób ułatwiają telefony komórkowe i laptopy ze specjalistycznym oprogramowaniem, co też zademonstrował uczniom.

Spotkanie z Grzegorzem Dudzińskim/Materiały szkoły

- Wtrącane przez pana Grzegorza anegdoty łamały dystans i ożywiały atmosferę. Do tego zaskoczeni uczniowie mogli podziwiać talent gościa, który urozmaicił lekcje piosenkami, do których akompaniował na gitarze – relacjonuje organizatorka spotkania Lidia Gajda-Orlińska. - Na koniec przyszedł czas na zadawanie pytań. Ciekawe padło z ust gimnazjalisty. Zapytał, jakie niewidomi mają sny – dodaje.

W czterech spotkaniach z Grzegorzem Dudzińskim wzięło udział ponad 200 uczniów, także przedszkolaki.


Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor