Wydarzenia 25 paź 2019 | mk

Zamiast „klucza od kredensu” historyczny klucz z bydgoskiego muzeum ozdobi ścianę na Wzgórzu Wolności. Pierwotny projekt upamiętniający powrót Bydgoszczy do Polski wywołał gorącą reakcję historyków i internautów.

Zwycięski projekt w konkursie miasta na malowidło z okazji powrotu Bydgoszczy do Macierzy poznaliśmy 18 października. Komisja wybrała propozycję architekta Dawida Celka. Jego praca nawiązuje do przekazania symbolicznego klucza do miasta Janowi Maciaszkowi – pierwszemu prezydentowi polskiej Bydgoszczy - przez niemieckiego burmistrza Hugona Wolffa.

Pod wizualizacją projektu w mediach społecznościowych szybko posypała się lawina komentarzy. Anna Nadolska z Działu Historii Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy zwróciła uwagę, że nie przedstawia on historycznego klucza, a jedynie wyobrażenie.

„Projekt niestety do zmiany. Proponuję umieścić na muralu wizerunek oryginalnego bydgoskiego klucza do bram miasta z 1920 roku. Klucz znajduje się w Muzeum Okręgowym i wygląda tak” - napisała w komentarzu pod postem „Tygodnika Bydgoskiego”, linkując zdjęcie.

Z lewej projekt pierwotny, z prawej - zmieniony/ Dawid Celek

Poparł ją archeolog Robert Grochowski, odkrywca bydgoskiego skarbu. „Skoro jest oryginalny klucz z 1920 roku, to dlaczego umieszczamy na muralu fantasmagorię, artystyczną wizję?” - pisał.

Na sprawę zwrócił uwagę pasjonat bydgoskiej historii Krzysztof Drozdowski, nazywając klucz z pierwotnego muralu „kluczem od kredensu”, nagłaśniał ją także Mariusz Ręgiel, twórca grupy „Moja (Nasza) Bydgoszcz”: „Może jeszcze jest jakaś szansa na korektę tego projektu, tak aby był on zgodny z przekazem historycznym - tym bardziej, że ingerencja w mający powstać projekt byłaby niewielka?” - pytał. 

Podobnych głosów w mediach społecznościowych było więcej – miasto zdecydowało się do nich przychylić. Wizualizację projektu z oryginalnym kluczem zamieścił w czwartek (24 października) na Facebooku m.in. menedżer Starego Rynku i Śródmieścia Maciej Bakalarczyk.

Społecznicy dopominali się także o to, by na muralu znalazła się data powrotu Bydgoszczy w granice Polski. Na razie nie zostało to uwzględnione.

Mural do 30 listopada ma powstać na ścianie budynku przy ul. Karpackiej 39c, na Wzgórzu Wolności. To jeden z elementów obchodów stulecia powrotu Bydgoszczy do Polski, przypadającego 20 stycznia 2020 roku.

mk Autor