Wydarzenia 13 cze 2017 | Magdalena Gill
Jadłodzielnia otwarta. Oddaj jedzenie, którego nie potrzebujesz

Jadłodzielnia przy ul. Gdańskiej 79

Nowa Jadłodzielnia otwarta została przy ul. Gdańskiej 79. Czeka na bydgoszczan, którzy chcą przekazać jedzenie potrzebującym.

Nowe miejsce powstało dzięki społecznikom znanym z akcji „Ciepło w słoiku”, którzy przed Bożym Narodzeniem i Wielkanocą dzielą się jedzeniem z bezdomnymi.

- Wielu bydgoszczan mówiło nam, że zostaje im dużo jedzenia, z którym nie mają co zrobić. Postanowiliśmy więc stworzyć Jadłodzielnię, gdzie będzie można zostawić żywność – opowiada Ireneusz Nitkiewicz, radny SLD i jeden z inicjatorów Jadłodzielni.

Przez najbliższe dwa tygodnie żywność można oddawać przy ul. Gdańskiej 79 codziennie w godz. 8.30-10.00 oraz 16.00-17.00. Potem Jadłodzielnia czynna będzie już codziennie w godz. 9.00-18.00.

- Przyjmujemy wszystko, poza surowym mięsem, jajkami i alkoholem. Można przynieść zupę w słoiku czy przetwory z piwnicy – mówi Nitkiewicz.

Jak dodaje, po jedzenie zgłaszają się nie tylko bezdomni. - Często są to osoby starsze, które na przykład w jednym miesiącu wydadzą tak dużo na leki, że na jedzenie już im nie wystarcza.

Główną ideą Jadłodzielni jest jednak niemarnowanie żywności. - W całej Polsce wyrzuca się 9 ton żywności. Każdy z nas miał taką sytuację, że został mu stary chleb, a kupił już świeży, albo ugotował za dużo obiadu. Teraz już będzie co z tym zrobić. Wystarczy nam dostarczyć, a my każdego dnia przekażemy potrzebującym – mówi Ireneusz Nitkiewicz.

Magdalena Gill

Magdalena Gill Autor

Zca Red. Naczelnego