Jaki był rok szkolny 2018/2019? Kurator podsumowuje
fot. archwium
Wchodzimy w okres wakacyjny w stanie dobrego przygotowania szkół pod względem miejsc do przyjęcia absolwentów szkół podstawowych i gimnazjalnych - zapewniał kujawsko-pomorski kurator oświaty Marek Gralik. Podczas spotkania z mediami (18 czerwca) mówił o kończącym się roku szkolnym.
Inne z kategorii
Świąteczny Festiwal ART MINTAKA 2024 [ZAPROSZENIE]
Bydgoski weekend - kalendarz wydarzeń. Bądź na bieżąco
- Dobiegający końca rok szkolny będzie zapamiętany z trzech powodów – mówił Marek Gralik. - Pierwszym powodem jest strajk nauczycieli, który objął aż 82 procent szkół. Drugim powodem jest wygaszenie gimnazjów, które formalnie będą funkcjonowały do 31 sierpnia. Ostatnim powodem jest egzamin ósmoklasisty.
Kurator podziękował osobom, które przyczyniły się do przeprowadzenia egzaminów ósmoklasisty oraz egzaminów maturalnych. - Pomimo niesprzyjających okoliczności udało się w miarę sprawnie przeprowadzić egzamin gimnazjalny, ósmoklasisty i egzaminy maturalne. Należą się słowa podziękowania dyrektorom, nauczycielom i innym osobom posiadającym kwalifikacje pedagogiczne, a także samorządom - mówił.
Podczas konferencji dodał też, że nie bez znaczenia było działanie władz państwowych. Gdyby nie stosowne akty prawne nie byłoby możliwe przeprowadzenie egzaminów oraz klasyfikacji uczniów klas trzecich.
Wydarzeniem, które przejedzie do historii polskiej oświaty jest już trwająca podwójna rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych. Jak w naszym województwie wygląda przygotowanie do przyjęcia podwójnej liczby absolwentów - ze szkół podstawowych i gimnazjów - w stosunku do roku ubiegłego?
Jak przedstawił kurator, w I klasach w szkołach ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych we wszystkich typach szkół publicznych i niepublicznych jest o 8,6 tysięcy miejsc więcej niż jest absolwentów. Co najmniej podwójna liczba miejsc zapewniona została w 80 liceach na 91 w województwie (88%) i w 85 technikach na 101 w województwie (84%).
Kurator zapewnia więc, że miejsc dla kandydatów nie zabraknie. - Jest ich więcej, niż absolwentów i wszystkie obawy, które były zgłaszane na końcu tego roku szkolnego, okazują się obawami płonnymi - mówił.
W Bydgoszczy absolwenci mogą brać udział w rekrutacji do maksymalnie trzech szkół. - Dzięki mądrej decyzji samorządów nie mamy takiego zamieszania jak na przykład w Warszawie, gdzie nie określono maksymalnej liczby szkół, do których można składać podania - mówił kurator.
Zajęcia szkolne kończą się w środę (19 czerwca). Uczniowie mogą już składać i uzupełniać wnioski o przyjęcie do danej szkoły i od jutra donosić świadectwa do szkoły pierwszego wyboru.
W województwie rok szkolny pożegna 338 tysięcy 73 uczniów i 43 256 tysięcy nauczycieli zarówno ze szkół publicznych i niepublicznych, by cieszyć się, jak to żartobliwie określił kurator, „najdłuższymi wakacjami ever”. Wolne od szkoły są aż 74 dni.
sw