Wydarzenia 27 lip 2019 | Redaktor
Jest refleksja po kompromitacji. Na pogrzebach zasłużonych będzie sztandar Bydgoszczy

W pogrzebie generała Zbigniewa Nowka wzięła udział, m.in delegacja Torunia z prezydentem Michałem Zaleskim na czele/fot. Anna Kopeć

Na uroczystościach pogrzebowych generała Zbigniewa Nowka nie było ani sztandaru Bydgoszczy, ani nikogo z przedstawicieli władz miasta. Ratusz zapewnia, że ustali zasady udziału miejskiej delegacji na pogrzebach zasłużonych.

 

Uroczystości pogrzebowe urodzonego w  Bydgoszczy generała odbyły się 24 czerwca. Wśród uczestników byli, m.in. przedstawiciele władz państwowych, samorządowych województwa, Torunia, opozycji parlamentarnej i wielu innych. Wiele organizacji wystawiło poczty sztandarowe. Ale ani podczas Mszy św. w kościele pw. Świętych  Polskich Braci Męczenników, ani na cmentarzu w Cielu, gdzie pochowano generała, nie było nikogo z przedstawicieli władz Bydgoszczy.  

W związku z tym, interpelację złożył przewodniczący klubu radny Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Wenderlich. Pytał o przyczyny braku pocztu sztandarowego Miasta Bydgoszczy i nieobecność oficjalnej delegacji bydgoskiego ratusza.

Radnemu odpowiedział Michał Sztybel, zastępca prezydenta Bydgoszczy. Tłumaczył, że prezydent i przewodnicząca rady Miasta Bydgoszczy „wyrazili swoje ubolewanie z powodu śmierci generała poprzez nekrolog opublikowany w lokalnej prasie”.  Sztybel pisze też, że „mimo iż uroczystość miała oficjalny, państwowy charakter, to żadne informacje na jej temat, choćby organizacyjne, ze strony wojewody kujawsko-pomorskiego nie wpłynęły do urzędu miasta.

Jak zwykle w przypadku spraw komunikacji na linii wojewoda-ratusz zastępca prezydenta pozwala sobie na insynuację: „… nie będę kontynuował wywodu, czy informacje trafiły tylko do wybranych instytucji”.

Sztybel informuje też, że „w zakresie wystawienia pocztu sztandarowego nie ma szczegółowych uregulowań prawnych związanych z jego obecnością podczas pogrzebów o charakterze państwowym czy wojskowym”.

Pisze też: „Mając to na uwadze, prezydent Bydgoszczy podjał decyzję o wdrożeniu wewnętrznych procedur, określających zasady udziału pocztu sztandarowego Miasta Bydgoszczy oraz oficjalnej delegacji władz miejskich w pogrzebach, niezależnie od tego, czy uroczystość będzie miała charakter państwowy. Zasady te będą miały zastosowanie w przypadku Honorowych Obywateli Miasta Bydgoszczy oraz laureatów Bydgoskich Autografów i medali Kazimierza Wielkiego czy Lauru Andrzeja Szwalbego”.

jk

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor