Wydarzenia 27 gru 2018 | Redaktor

Antoni Macierewicz należy do grona najbardziej wyrazistych postaci polskiej sceny politycznej. Obecny na niej od kilkudziesięciu lat, wpisał się na stałe na karty historii.

Przez jednych uwielbiany, przez innych nienawidzony i uważany na wcielenie wszelkiego zła. We wstępie do książki czytamy: „Antoni Macierewicz nikogo nie pozostawia obojętnym. Ma grono bezkrytycznych wyznawców i równie zapiekłych wrogów. Jego wyznawcy zapewne odsądzą nas od czci i wiary. Zapiekli wrogowie być może poczują się rozczarowani. Żyjemy bowiem w czasach wojny politycznej, historycznej i historiozoficznej. Podziału na dwie Polski i dwie prawdy”. Trudno się z tymi słowami nie zgodzić.

Na fali negatywnych emocji wobec Antoniego Macierewicza jakiś czas temu wydano książkę Tomasza Piątka. Okazała się żałosnym paszkwilem, pełnym insynuacji, plotek i niepotwierdzonych informacji. Co zadziwiające, podobno sprzedała się w dużej liczbie egzemplarzy. Być może ten sukces wydawniczy w jakiejś mierze zachęcił autorów kolejnej biografii polityka. Twórcy nowej książki o Macierewiczu podeszli jednak bardziej rzetelnie do swojego dzieła, chociaż – co wytknęli im już recenzenci – opisując swojego bohatera, nie uniknęli błędów. Autorzy nie ukrywali, że nie zgadzają się z opisywanym przez siebie politykiem, a mimo to starali się zachować obiektywizm. Uważny czytelnik dostrzeże jednak, że nie zawsze im się to udawało. Niekiedy górę brały własne uprzedzenia i przekonania, a być może także natura dziennikarska i publicystyczna, ponieważ Gielewska i Dzierżanowski są właśnie przedstawicielami tej profesji. Z pewnością z tego względu nie wszyscy będą z tej książki zadowoleni, co jednak nie oznacza, że nie warto jej przeczytać. Wskazane jest uporządkowanie wiedzy faktograficznej o, było nie było, ważnym polskim polityku, a to z pewnością książka nam zapewni. Z interpretacjami samych faktów nie trzeba zaś się z autorami zgadzać, można samemu wyciągnąć oceny i wnioski. Aby jednak to zrobić trzeba zapoznać się ze stawianymi tezami, czyli po prostu książkę przeczytać.

Anna Gielewska, Marcin Dzierżanowski, „Antoni Macierewicz. Biografia nieautoryzowana Wydawnictwo Znak

Poleca Krzysztof Osiński

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor