Kochany i nienawidzony: Macierewicz [RECENZJA]
Antoni Macierewicz należy do grona najbardziej wyrazistych postaci polskiej sceny politycznej. Obecny na niej od kilkudziesięciu lat, wpisał się na stałe na karty historii.
Inne z kategorii
Tako „Rzeczemy” i poetycko wieczerzamy [ZAPROSZENIE]
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
Przez jednych uwielbiany, przez innych nienawidzony i uważany na wcielenie wszelkiego zła. We wstępie do książki czytamy: „Antoni Macierewicz nikogo nie pozostawia obojętnym. Ma grono bezkrytycznych wyznawców i równie zapiekłych wrogów. Jego wyznawcy zapewne odsądzą nas od czci i wiary. Zapiekli wrogowie być może poczują się rozczarowani. Żyjemy bowiem w czasach wojny politycznej, historycznej i historiozoficznej. Podziału na dwie Polski i dwie prawdy”. Trudno się z tymi słowami nie zgodzić.
Na fali negatywnych emocji wobec Antoniego Macierewicza jakiś czas temu wydano książkę Tomasza Piątka. Okazała się żałosnym paszkwilem, pełnym insynuacji, plotek i niepotwierdzonych informacji. Co zadziwiające, podobno sprzedała się w dużej liczbie egzemplarzy. Być może ten sukces wydawniczy w jakiejś mierze zachęcił autorów kolejnej biografii polityka. Twórcy nowej książki o Macierewiczu podeszli jednak bardziej rzetelnie do swojego dzieła, chociaż – co wytknęli im już recenzenci – opisując swojego bohatera, nie uniknęli błędów. Autorzy nie ukrywali, że nie zgadzają się z opisywanym przez siebie politykiem, a mimo to starali się zachować obiektywizm. Uważny czytelnik dostrzeże jednak, że nie zawsze im się to udawało. Niekiedy górę brały własne uprzedzenia i przekonania, a być może także natura dziennikarska i publicystyczna, ponieważ Gielewska i Dzierżanowski są właśnie przedstawicielami tej profesji. Z pewnością z tego względu nie wszyscy będą z tej książki zadowoleni, co jednak nie oznacza, że nie warto jej przeczytać. Wskazane jest uporządkowanie wiedzy faktograficznej o, było nie było, ważnym polskim polityku, a to z pewnością książka nam zapewni. Z interpretacjami samych faktów nie trzeba zaś się z autorami zgadzać, można samemu wyciągnąć oceny i wnioski. Aby jednak to zrobić trzeba zapoznać się ze stawianymi tezami, czyli po prostu książkę przeczytać.
Anna Gielewska, Marcin Dzierżanowski, „Antoni Macierewicz. Biografia nieautoryzowana” Wydawnictwo Znak
Poleca Krzysztof Osiński