Kolej w literaturze. Wieczór poetycki z Piotrem Wiesławem Rudzkim
Piotr Wiesław Rudzki (fragment plakatu) / źródło: Galeria Autorska
W Galerii Autorskiej odbędzie się spotkanie z Piotrem Wiesławem Rudzkim, który stworzył projekt poetycki PANTOGRAF, zbierający twórczość literacką autorów pomorskich inspirowaną koleją. Na początek wieczoru zostanie wystawiona etiuda parateatralna z udziałem autora. Ponadto tego wieczoru odbędzie się otwarcie wystawy obrazów Wojciecha Nadratowskiego.
Inne z kategorii
Tako „Rzeczemy” i poetycko wieczerzamy [ZAPROSZENIE]
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
W czwartek 11 października o godz. 18.00 w Galerii Autorskiej Jana Kaji i Jacka Solińskiego (ul. Chocimska 5) odbędzie się wieczór poetycki z Piotrem Wiesławem Rudzkim pt. „Elektryfikacja! - albo antologia kolejowa” oraz promocja książki „Pociąg pospieszny AWANGARDA do Poznania Głównego. Almanach za rok 2017 [art-book]”. W spotkaniu udział wezmą współpracownicy pomorskiego projektu poetyckiego PANTOGRAF, m.in. Grzegorz J. Grzmot-Bilski i Jarosław Jakubowski. Wiersze będzie czytała Roma Warmus.
Na początek pokazana zostanie etiuda parateatralna z udziałem: Piotra Wiesława Rudzkia, Romana Mikołajczyka (w roli Kazimierza Wierzyńskiego), Kariny Lewandowskiej (kurator latającej wystawy) i Bogumiły Grala (pianino/organy Hammonda i harmonijka ustna).
Piotr Wiesław Rudzki jest obecnie doktorantem, prowadzącym prace badawcze nad obrazami podróży koleją i melancholii w polskiej poezji XX wieku. Dodatkowo pracy naukowej towarzyszy działalność o charakterze archiwistycznym i artystycznym, w ramach projektu PANTOGRAF, którego Rudzki jest inicjatorem i koordynatorem.
Głównym celem projektu jest cykliczne wydawanie bibliofilskich almanachów (publikacja zawierająca artykuły z określonej dziedziny nauki lub sztuki), zbierających twórczość literacką autorów pomorskich inspirowaną koleją – a więc wiersze, opowiadania oraz krótkie formy dramatyczne. Jednak pojawiają się także eseje, felietony, wspomnienia, czy recenzje.
Do tego stworzono również część biograficzną, w formie KART PODRÓŻNYCH, która przybliża sylwetki autorów oraz zawiera wykaz tych, którym kapituła projektu przyznała Miejscówkę Honorową. Całość uzupełnia dodatek, wystylizowany na folder przedsiębiorstwa „WARS”, prezentujący tematyczne fotografie, faksymilia, grafiki i reprodukcje materiałów archiwalnych (np. dawnych rozkładów jazdy PKP).
„Pociąg pośpieszny AWANGARDA do Poznania Głównego. Almanach za rok 2017” inauguruje cykl roczników o charakterze kolejowo-literackim. Celem publikacji jest budowanie pozytywnego wizerunku kolei w Polsce, promocja i rozwój czytelnictwa poezji, promocja kultury województwa pomorskiego oraz integracja środowisk artystycznych z Pomorza. To również refleksja nad „bieżącą kondycją egzystencjalną człowieka w drodze (homo viator) w naszym napiętym teraz, iście „elektrycznym” czasie…”.
Podczas spotkania książka będzie dostępna do kupienia w cenie 60 zł. (każdy egzemplarz posiada własny, indywidualny numer naniesiony przez kaligrafa).
źródło: Galeria Autorska
Tego wieczoru odbędzie się również otwarcie wystawy obrazów Wojciecha Nadratowskiego pt. „Koszule dla podróżnego”.
Wojciech Nadratowski to malarz i rysownik, zajmuje się także grafiką wydawniczą. Ma na swoim koncie wiele opracowań graficznych przygotowanych do literatury pięknej i poezji. W latach 80. XX w. współpracował z Ilustrowanym Kurierem Polskim. Od 1979 r. związany jest z Galerią Autorską Jana Kaji i Jacka Solińskiego w Bydgoszczy. Maluje głównie pejzaż „oscylujący między poetyckim realizmem, abstrakcją a surrealizmem”. O swojej twórczości mówi: „Jest to próba subiektywnej rekonstrukcji i przemiany zewnętrznych wartości w kompozycję ułożoną według własnej logiki i wrażliwości”.
Źródło: Galeria Autorska Jan Kaja i Jacek Soliński