Kolejne groby bohaterów Armii Krajowej oznaczone pamiątkowymi tabliczkami
fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewodzki w Bydgoszczy
Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki kontynuuje akcję znakowania pamiątkowymi tabliczkami grobów osób, które walczyły o wolną i niepodległą Polskę. Tablice „Żołnierz Armii Krajowej” odsłonięto w piątek (23 września) na grobach trójki bohaterów: śp. Eugeniusza Tomczaka, śp. Karoliny Weroniki Lee oraz śp. Ireny Jadwigi Szulc.
Inne z kategorii
Świąteczny Festiwal ART MINTAKA 2024 [ZAPROSZENIE]
Bydgoski weekend - kalendarz wydarzeń. Bądź na bieżąco
Oznaczanie mogił jest elementem kampanii Wojewody Kujawsko-Pomorskiego pn. „W hołdzie Żołnierzom Armii Krajowej” – w ramach Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa”.
Pierwszą tablicę odsłonięto na grobie śp. por. Eugeniusza Tomczaka, pseudonim Genek, na cmentarzu parafialnym przy ul. Kard. Wyszyńskiego w Bydgoszczy.
Dziś symbolicznie oddajemy hołd Bohaterowi. Niech tabliczka na Jego grobie świadczy o naszej wdzięczności za Jego służbę Ojczyźnie
– zwrócił się do obecnej na uroczystości rodziny akowca wicewojewoda Józef Ramlau.
Przedstawiciel rządu podziękował dowództwu i żołnierzom 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Instytutowi Pamięci Narodowej, Światowemu Związkowi Żołnierzy AK, harcerkom i harcerzom oraz rodzinom akowców za zaangażowanie na rzecz akcji.
Następnie tablicę „Żołnierz Armii Krajowej” odsłonięto na grobie śp. Karoliny Weroniki Lee, na cmentarzu Nowofarnym przy ul. Artyleryjskiej w Bydgoszczy.
Karolina Lee związana była z toruńskim hufcem Związku Harcerstwa Polskiego. W 1940 r. instruktorki z Torunia włączyły się w pomoc na rzecz Związku Walki Zbrojnej. Harcerki były również łączniczkami
– przypomniał Jerzy Kowalik.
W lipcu 1942 r. Niemcy odkryli działalność konspiracyjną Jerzego i Anny Paszkowskich, Haliny Strzeleckiej oraz Wandy Merdasińskiej. Całą czwórkę przewieziono do Gdańska, potem do Starogardu Gdańskiego, a ostatecznie umieszczono ich w obozie w Stutthoffie. Osierocone dzieci Paszkowskich trafiły pod opiekę rodziny, natomiast Karolina Lee zaopiekowała się ich najmłodszą córeczką, urodzoną w szpitalu więziennym, do czasu powrotu matki, czyli do października 1945 r. Pani Anna Ritter uczestniczyła we wzruszającej uroczystości.
Na cmentarzu Nowofarnym oznakowano również grób śp. Ireny Jadwigi Szulc, która była sanitariuszką 5. Wileńskiej Brygady AK majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.
Dziś w wolnej Polsce mamy obowiązek oddania hołdu bohaterom takim jak Irena Szulc. W ramach Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” oznaczamy miejsca pochówku akowców symbolicznymi tabliczkami. Są one znakiem pamięci dla przyszłych pokoleń
– podkreślił pełnomocnik wojewody Jarosław Jakubowski w obecności synów bohaterki – panów Bogusława i Ryszarda Szulc.
Krewni akowców otrzymali symboliczne akty nadania tabliczek „Żołnierz Armii Krajowej” podpisane przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza.
W uroczystościach uczestniczyli m.in. Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Józef Ramlau, Pełnomocnik Wojewody Kujawsko-Pomorskiego do spraw Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Polityki Historycznej Jarosław Jakubowski, Doradca Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Jerzy Kowalik oraz przedstawiciele Wojsk Obrony Terytorialnej i harcerstwa.
źródło/zdjęcia: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki Bydgoszczy