Wydarzenia 25 cze 14:50 | Marta Kocoń
Kolejni pracownicy Urzędu Marszałkowskiego zakażeni

Urząd Marszałkowski w Toruniu/ Wikipedia, fot. Mateuszgdynia, lic. CC BY-SA 4.0

Obecność wirusa SARS-CoV-2 wykryto u trzech kolejnych pracowników Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. Badania kolejnych osób trwają.

Czwartkowy (25 czerwca) raport z województwa mówi o ośmiu nowych przypadkach zakażenia. Więcej czytaj tutaj.

Część z nich dotyczy Urzędu Marszałkowskiego. - Wynik dodatni potwierdzono dziś u trzech pracowników, są to osoby z bezpośredniego otoczenia pierwszych zarażonych covid, które od weekendu przebywają na kwarantannie domowej i których badanie zlecił Sanepid - informuje sekretarz województwa Marek Smoczyk.

Pierwszy przypadek zakażenia w urzędzie, wiadomość o kolejnym pozytywnym wyniku nadeszła w weekend. W kwarantannie przebywa 21 osób, które miały kontakt z zakażonym, a Sanepid zlecił wykonanie im testów. Dodatkowo urząd postanowił na własny koszt przebadać również pozostałych pracowników. Testy potrwają do piątku (26 czerwca). - Każdy z pracowników, od którego zostaje pobrany wymaz, nie wraca już do urzędu, pracuje tego dnia i kolejnego zdalnie aż do czasu uzyskania wyniku - tłumaczy sekretarz. - Dziś (czwartek) zdalnie pracuje 3/4 urzędników, kolejne osoby będą pracować zdalnie jutro.

Ujemne wyniki uzyskały dotąd 442 osoby, jeden z testów należy powtórzyć, ze względu na niemożność odczytu, kolejne wyniki napływają. - Włącznie z dziś (czwartek) przebadanych zostało łącznie 713 pracowników, z tego 21 osób badał Sanepid.

Marek Smoczyk zapowiada dodatkowe środki ostrożności na terenie urzędu. -Od poniedziałku 29 czerwca utrzymamy pracę zdalną pracowników na takich zasadach - wskazuje. - Na weekend, jak co tydzień, zaplanowano dezynfekcję urzędu, tzw. zmgławianie pomieszczeń środkami wirusobójczymi i bakteriobójczymi. Dodatkowo wprowadziliśmy obowiązek noszenia masek ochronnych lub przyłbicy na terenie całego urzędu (dotąd urząd podzielony był na strefy i maskę/przyłbicę należało nosić  przemieszczając się między strefami).

fot. główne - MateuszgdyniaCC BY-SA 4.0

Marta Kocoń

Marta Kocoń Autor

Sekretarz Redakcji