Wydarzenia 19 lis 15:38 | mk
Kolekcjonerski banknot z Lechem Kaczyńskim zaprezentowano w urzędzie wojewódzkim

fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki

Narodowy Bank Polski 9 listopada wprowadził do obiegu  banknot kolekcjonerski „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem” o nominale 20 złotych. 19 listopada banknot zaprezentowano w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim.

Za emisję banknotu dziękował wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. – To bardzo cenna inicjatywa upamiętniająca Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wybitnego Polaka, który zginął w katastrofie smoleńskiej – mówił.

– Kiedy odzyskaliśmy niepodległość, to właśnie Lech Kaczyński był tym, który budował wolne i silne instytucje. Jako minister sprawiedliwości pokazał, że w polskiej rzeczywistości lat 90. można jednak wiele zrobił – dodał obecny na prezentacji europoseł Kosma Złotowski.

Banknot z portretem Lecha Kaczyńskiego ma nominał 20 zł; na rewersie znajduje się budynek Muzeum Powstania Warszawskiego i dźwigi stoczni gdańskiej.

– Ostateczny wizerunek wszystkich elementów i zabezpieczeń banknotu został zatwierdzony przez prezesa NBP 10 kwietnia, co jest datą nieprzypadkową – tłumaczył zastępca dyrektora Oddziału Okręgowego NBP Leszek Beszczyński. – Zainteresowanie zakupem banknotu było bardzo duże i przykro mi, że nie wszyscy chętni mogli go nabyć, ale taka jest istota wypuszczania banknotów kolekcjonerskich, że nie wznawia się ich emisji. Bardzo się cieszymy, że jako Narodowy Bank Polski mogliśmy taki walor przedstawić, zaprezentować i udostępnić do sprzedaży – dodał.

Czytaj także artykuł z 9 listopada:

Ogromna kolejka przed NBP. Tłumy czekają na banknot i monetę z prezydentem Kaczyńskim

NBP udostępnił też złotą monetę kolekcjonerską z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego, o nominale 500 złotych.

Zdjęcia: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki

Na podstawie komunikatu KPUW

mk Autor