Bydgoszcz 9 lis 10:55 | Krzysztof Drozdowski
Ogromna kolejka przed NBP.  Tłumy czekają na banknot i monetę z prezydentem Kaczyńskim

fot. PF

Kilkaset osób zebrało się w kolejce przed siedzibą Narodowego Banku Polskiego w Bydgoszczy. Wszyscy oczekują na możliwość zakupu monety i banknotu kolekcjonerskiego z wizerunkiem zmarłego prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego.

Od 9 listopada Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu banknot okolicznościowy o nominale 20 zł i złotą monetę kolekcjonerską "Lech Kaczyński. Warto być Polakiem". Cena monety wynosi 9500 zł brutto.
W wielu miastach w kraju przed siedzibą NBP ustawiły się duże kolejki. Również w Bydgoszczy możemy zauważyć sznur osób ustawionych na ul. Jagiellońskiej.

Zarówno monety jak i banknoty znikają w bardzo szybkim tempie, tak że część oczekujacych osób odchodzi bez zakupionych banknotów kolekcjonerskich. 

Na przedniej stronie banknotu znajduje się portret Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego, wizerunek Orderu Orła Białego oraz Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Na stronie odwrotnej zaprezentowano budynek Muzeum Powstania Warszawskiego, tłum strajkujących osób w Stoczni Gdańskiej w latach 80., napis Solidarność oraz widok Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu.

Projektantką banknotu jest Justyna Kopecka.

Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski Autor

Publicysta, autor wielu książek historycznych.