Wydarzenia 23 paź 2020 | mk
Kongres w KPSW poświęcony pandemii. Obrady on-line [TRANSMISJA]

rektor KPSW, dr Helena Czakowska, archiwum, fot. Anna Kopeć

W piątek (23 października) naukowcy z całej Polski rozpoczęli obrady w ramach Kongresu „Jeden świat - wiele kultur”  w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej. Z powodu epidemii - będącej tematem wiodącym - konferencje mają charakter zdalny.

Kongres zainaugurowała rektor uczelni, prof. KPSW, dr Helena Czakowska. Zaznaczyła, że w związku z epidemią COVID-19, przed ludzkością stanęły nowe wyzwania. - Jak sobie poradzimy, jak zdamy egzamin z solidarności międzyludzkiej, jak sprawdzą się systemy społeczno-gospodarcze? - pytała. Tym zagadnieniom - wpływowi pandemii na rozwój społeczno-gospodarczy i kulturę - poświęcone są tegoroczne konferencje.

Wydarzenie organizowane jest już po raz jedenasty. Jego celem jest, jak tłumaczyła rektor, wspólne poszukiwanie prawdy, wymiany myśli naukowców różnych różnych dziedzin, prowadząca do autentycznego dialogu.

rektor KPSW, dr Helena Czakowska, kadr z transmisji/YouTube

- Świat [pod wpływem epidemii] doznał wstrząsu, stoi przed nami wyzwanie odpowiedzi fizycznej - tym zajmują się rządy, instytucje państwowe - a z drugiej - intelektualnej. Kongres jest próbą odpowiedzi - mówił współprowadzący obrady prof. Wojciech Kalaga.

Ze względu na epidemię, wystąpienia mają charakter zdalny. 

Z udziałem Fundacji Ratzingera

Współorganizatorami Kongresu są Fundacja Watykańska Jospeha Ratzingera, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Urząd Miasta Bydgoszczy.

- Chciałbym, żeby pandemia nie kojarzyła nam się z upadkiem kultury - mówił wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski. - Nie wolno zgasnąć temu światełku, jakie w nocy pandemii rozpalają dla nas artyści - dodał, podkreślajac, że działalność kulturalną w tym okresie należy wspierać.

Głos zabrał także honorowy przewodniczący wydarzenia, o. Federico Lombardi SJ z Fundacji Watykańskiej. Jak wskazał, pandemia może być szansą, jeśli nie pozwolimy przytłoczyć się strachowi.

Spotkanie na Google Meet

Między 12.00 a 18.00 w ramach XI Międzynarodowej Konferencji Interdyscyplinarnej Wpływ pandemii na rozwój społeczno-gospodarczy i kulturę” będą toczyć się obrady uczestników konferencji tematycznych: „Zagrożenia czy szanse wobec religii i kultury w czasach pandemii” (12.00-14.00), „Wielokulturowość jako wyzwanie cywilizacyjne” (15.00-18.00), „Państwo i prawo” (15.00-18.00) „Koronawirus a gospodarka krajowa” (15.00-17.00),  „Człowiek wobec osiągnięć technicznych”, (12.00-14.00).

Częścią Kongresu jest także II Kujawsko-Pomorskie Forum Nauki i Innowacji, podczas którego przedsiębiorcy zaprezentują rezultaty swoich projektów badawczo-rozwojowych i wdrożonych innowacji. Zaplanowano dwie konferencje: „Zagrożenia dla innowacyjności w dobie pandemii SARS-CoV2” (12.00-14.00), „Choroby cywilizacyjne - zakaźne i niezakaźne” (15.00-17.00).

Linki do transmisji poszczególnych konferencji tematycznych są dostępne na http.//kpsw.edu.pl/aktualnosci/Kongres-JSWK-2020.

Szczegółowy program dostępny jesdt na oneworld-manycultures.kpsw.edu.pl/program

Wybrana konferencja transmitowana jest także na YouTubie uczelni.

 

mk Autor