Wydarzenia 30 sie 2017 | Andrzej Pawełczak
KPEC zbuduje pięć elektrociepłowni gazowych

Gazowe elektrociepłownie powstaną w pięciu gminach

Ponad 14 milionów złotych dotacji otrzyma z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej KPEC na wybudowanie pięciu elektrociepłowni gazowych na obszarze Metropolii Bydgoszcz.

Energetyczne bloki na gaz powstaną w Bydgoszczy na Osowej Górze, Koronowie, Nakle nad Notecią, Szubinie i Solcu Kujawskim.

- Priorytetem jest obecnie podtrzymanie bezpieczeństwa energetycznego, co pokazały niedawne zdarzenia oraz zabezpieczenie dla odbiorców, przy obecnych kłopotach z węglem, drugiego paliwa, jakim jest gaz – podkreślił Andrzej Baranowski, prezes Komunalnego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

Zastosowanie gazu ziemnego w nowo wybudowanych elektrociepłowniach pozwoli na znaczne zmniejszenie zużycia węgla kamiennego, ale także na ograniczenie emisji dwutlenku węgla i szkodliwych pyłów do atmosfery.

– Inwestycja, której podejmuje się bydgoska spółka, to kolejne wspólne działanie na rzecz gmin zrzeszonych w stowarzyszeniu Metropolia Bydgoszcz – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Projekt wpisuje się w nasze priorytety. Jego realizacja to po pierwsze znaczne oszczędności, a po drugie – przejaw naszej dbałości o ekologię.

Łączna wartość zadań wynosi 38,5 mln zł, z czego ponad 14 mln będzie pochodziło z dofinansowania z NFOŚi GW. Zakończenie tych inwestycji planowane jest do 2022 roku.