Kręć kilometry dla Bydgoszczy. Startuje rowerowa rywalizacja miast
Od lewej prezydent Rafał Bruski, koordynator Rowerowej Stolicy Polski Tomasz Dobrowolski/fot. Urząd Miasta Bydgoszczy
Po raz drugi miasta powalczą o puchar Rowerowej Stolicy Polski. Nowa edycja zabawy zaczyna się 1 września. Do kręcenia kilometrów będzie zachęcać Rowerowa Masa Krytyczna, organizując wspólne niedzielne przejazdy.
Inne z kategorii
Nowa wystawa w Galerii Wieży Ciśnień. Już można ją podziwiać
Zawisza wraca z dalekiej podróży. Pokonał Flotę w Świnoujściu
Organizatorem zabawy opartej o darmową aplikację jest Bydgoszcz. Sama przystępuje do rywalizacji z sąsiadami zrzeszonymi w Metropolii Bydgoszcz. Nie oznacza to jednak zwiększenia szans na zwycięstwo – liczba przejechanych kilometrów będzie dzielona przez liczbę mieszkańców danego miasta. „W tym roku odbył się także wakacyjny trening miast. Bilans treningu to 5 tys. aktywnych użytkowników i 1,3 mln przejechanych kilometrów” – przekazuje ratusz.
Nagrody dla miast i rowerzystów
Trzy najlepsze miasta otrzymają nagrody: samoobsługowe stacje naprawy rowerów ufundowane przez firmę Ibombo.
– Dodatkowo miasta zapewniają nagrody dla najlepszych rowerzystów lokalnych. W Metropolii Bydgoszcz będą to gadżety dla każdego, kto przejedzie 300, 500 i 1000 kilometrów. Dla pierwszej trójki zarówno mężczyzn, jak i kobiet czekają vouchery do sklepu Olimpia o wartości: 700, 500 i 300 zł oraz gadżety Aktywnej Bydgoszczy – tłumaczy Tomasz Dobrowolski, koordynator akcji.
Zabawa ma zachęcać Polaków, by z samochodów przesiedli sie na rowery – jako lepszy dla zdrowia i środowiska środek lokomocji.
– Rywalizacja będzie dużo bardziej zacięta niż przed rokiem. Liczę na kolejny rekord przejechanych kilometrów, zarówno w całej zabawie, jak również na naszym lokalnym podwórku – mówi prezydent Rafał Bruski.
Cztery wycieczki z Masą Krytyczną
Do udziału będą zachęcać przedstawiciele Bydgoskiej Masy Krytycznej. Zaproponują wspólne wyprawy do kilku miejscowości w regionie.
– W każdą niedzielę września wybierzemy się na rowerową wycieczkę, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego – mówi Sebastian Nowak. – Inauguracja w niedzielę, 6 września przejazdem do Ostromecka w ramach Święta Cyklicznego. Tydzień później obieramy kierunek na Wierzchucice. Kolejny tydzień, to jedna z najpopularniejszych tras rowerowych, czyli droga do Koronowa. Ostatnia niedziela września, będzie wspomnieniem wakacji, jedziemy nad jezioro do Borówna. Wszystkie wyjazdy będą rozpoczynać się na Starym Rynku, a rowerzyści będą wyruszać w kilku odstępach czasowych – tłumaczy.
Dla Bydgoszczy na całym świecie
Walka o Puchar Rowerowej Stolicy Polski potrwa od 1 do 30 września. Aby zdobywać kilometry dla swojego miasta, należy wybrać je w aplikcji (do pobrania ze strony www.rowerowastolicapolski.pl), a następnie – jeżdzić z włączoną aplikacją. W tym celu nie trzeba przebywać w swoim mieście, „kręcić” można w dowolnym miejscu na świecie.
Aplikcja ma też dodatkowe funkcje. „Użytkownicy mogą stworzyć swoje własne rywalizacje wśród przyjaciół, znajomych z pracy, rodziny – konfiguracje są dowolne” – czytamy w komunikacie miasta. Dla użytkowników przewidziano też zniżki u partnerów akcji.
Na podstawie: Urząd Miasta Bydgoszczy