Wydarzenia 31 sie 2019 | Redaktor

Kurator oświaty Marek Gralik zapowiedział, że kuratorium „opracowało arkusz monitowania w zakresie przygotowania szkół ponadpodstawowych do przyjęcia uczniów klas pierwszych”.

Arkusz to kompleksowa ankieta, dzięki której ma powstać pełen obraz funkcjonowania szkół we wszystkich aspektach, których dotyczy reforma oświaty. Dotyczyć będzie godzin funkcjonowania placówek, długości i liczebności przerw, stosunku liczby oddziałów do liczby sal lekcyjnych. Przeanalizowane dane pokażą przygotowanie szkół do reformy i pozwolą ocenić sytuację szkolnictwa w pierwszych tygodniach pracy. Po zebraniu dane zostaną udostępnione opinii publicznej.

- To jak będzie wyglądała nauka w szkołach ponadpodstawowych jest ważnym tematem i podchodzimy do niego na zasadzie systemowego działania – mówił Gralik na konferencji prasowej w piątek (30 sierpnia).

- Jeżeli będzie taka sytuacja, która z punktu widzenia nadzoru pedagogicznego sprawi, że będziemy mogli ingerować w to co dyrektor szkoły przedstawił i pomóc w lepszej organizacji planu lekcji, to możemy to zrobić – podkreślił kurator. Zaznaczył jednak, że kuratorium nie będzie wyręczać samorządów i dyrektorów w kwestii zapewniania warunków do nauki, ze względu na wystarczająco długi czas, jaki te organy miały na odpowiednie przygotowanie i dostosowanie placówek do reformy.

W związku z planami lekcji, które pojawiły się w ostatnim czasie i wzbudziły niepokój zarówno uczniów, jak i ich rodziców, kurator uspokajał: - Już teraz wiemy, że w niektórych szkołach zajęcia będą trwały dłużej, ale to wcale nie znaczy, że uczniowie będą przebywać w szkole po dziesięć godzin.

Podczas konferencji zostały również przedstawione zmiany dotyczące pracy i wynagrodzeń nauczycieli. Między innymi, od września nauczyciele otrzymają podwyżkę wynagrodzenia zasadniczego (o 9,6 proc), skrócona zostanie również ścieżka awansu zawodowego, dodatek za wychowawstwo wyniesie min. 300 a system oceny pracy powróci do formy sprzed 1 września 2018 roku.

zp


W związku z rozpoczynającym się w poniedziałek (2 września) rokiem szkolnym, kurator Marek Gralik wystosował list:

Szanowni Państwo

Dyrektorzy, Nauczyciele, Pracownicy Oświaty,

Drodzy Rodzice, Uczniowie i Wychowankowie,

po najdłuższym, jak dotąd, bo trwającym 74 dni wakacyjnym odpoczynku nadszedł czas powrotu do szkoły. Nie znajdziemy już w niej gimnazjalistów. Ostatni absolwenci gimnazjum będą kontynuować naukę w 3-letnim liceum, 4-letnim technikum lub 3-letniej branżowej szkole I stopnia. Po 17 latach rusza na nowo 4-letnie liceum i 5-letnie technikum. Pierwsze klasy szkoły podstawowej wypełnią dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją edukacyjną przygodę.

Wszystkim uczniom życzę, by dzięki szkole rozmiłowali się w poznawaniu świata, jego praw, tajemnic, historii, kultury, języków … Życzę, by w swoich nauczycielach znaleźli bogate źródło wiedzy, wzór odpowiedzialności, właściwych postaw i zachowań, ludzi z pasją i oddaniem wykonujących swoje powołanie, co sprawi, że staną się wartościowymi obywatelami naszego kraju, a tych, którzy się do tego przyczynili, zachowają we wdzięcznej pamięci przez długie lata po zakończeniu szkoły.

Nauczycielom życzę, by pozostając wierni swoim ślubowaniom z pasją i niesłabnącym zaangażowaniem rozwijali w swoich uczniach wszystko to, co uczyni ich mądrzejszymi, lepiej rozumiejącymi otaczającą ich rzeczywistość i siebie samych. Oby każdy dzień pracy sprawiał radość i niesłabnące przekonanie o słuszności wybranej przez siebie drogi zawodowej.

Wszystkim uczniom, ich rodzicom, wychowankom, nauczycielom, dyrektorom szkół i placówek oraz innym pracownikom oświaty życzę udanego, niczym niezmąconego roku szkolnego, obfitującego w dobre zdarzenia i miłe niespodzianki.

Marek Gralik

Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty

 


Czytaj też:

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor