Wydarzenia 2 lut 2019 | Redaktor
Łochowianie rozpoczęli luty w Światłowni [WIDEO]

fot. Bożena Laskowska

Zespół „Łochowianie” wystąpił w piątek (1 lutego) w „Światłowni” . Koncert poprowadziła redaktor Krystyna Lewicka-Ritter. Smakowite przekąski przygotował mistrz kuchni Janusz Łuniewski. Co jeszcze zobaczymy w lutym?

„Łochowianie” – zespół założony został w roku 1982 przez panią Bożenę Kuhn, która jest znaną regionalistką nie tylko w naszym regionie. Od początku działalności zespół ma w swoim repertuarze  inscenizacje wielu kujawskich obrzędów ludowych, zachowujących tradycję takich pięknych zwyczajów jak obrzędy żniwne czy weselne, by wymienić wśród nich choćby wieńcowe, rainy, błogosławiny, okapiny, potarczyny, przenosiny czy popieliny.

Co jeszcze w lutym zobaczymy w „Światłowni”:

W każdy wtorek tradycyjne śpiewanki o godz. 18.00

W piątek (8 lutego) o godz. 18.00 koncert duetu Malwina i Przemek. Zagrają znane rozrywkowe kawałki we własnych aranżacjach .

Przemek Kubski (pseudonim artystyczny Przembas) już od najmłodszych lat interesował się muzyką i czuł rytm. Swoje pierwsze próby uderzania w bęben były jeszcze w dzieciństwie kiedy to za bęben robił stary odkurzacz. Na poważnie jednak przygoda z profesjonalnymi bębnami afrykańskimi rozpoczęła się w 2006 roku, kiedy to po raz pierwszy miał przyjemność uczestniczyć w warsztatach djembe jak i dundun na etnofestiwalu w Malborku prowadzonych przez jednego z najbardziej znanych polskich „djembefola” Wojtka Pęczka, lidera zespołu City Bum Bum w Łodzi. I tak się zaczęło. Przemek (Przembas) Kubski to właśnie wychowanek Zachodnioafrykańskiej Szkoły Rytmu City Bum Bum w Łodzi prowadzonej przez Wojtka Pęczka, w której zaczynał swoją bębniarską karierę.

Swoją umiejętność gry i doświadczenie zawdzięcza także takim gwiazdom muzyki afrykańskiej jak: Babara Bangoura, Seckou Keita, Namory Keita, Adama Bilorou Dembele jak i wiele innych. Od kilku lat prowadzi warsztaty gry na djembe i dundun zarówno w kraju jak i na świecie, oraz bierze udział w różnego rodzaju imprezach z tym związanych.

Od 2013 jest także członkiem zespołu „La BaNdA” oraz współpracuje ściśle z różnymi muzykami. W 2017 brał udział w mistrzowskich warsztatach Djembe Advanced Masterclass w Alentejo w Portugalii pod nadzorem Sana Camara jednego ze światowej klasy Master Djemebfole.

Malwina Figat – wokal, gitara. Absolwentka Edukacji Muzycznej o specjalności śpiew estradowy, obecnie nauczycielka gitary. Po urlopie macierzyńskim wróciła na scenę.

W sobotę (9 lutego) o godz. 18:00 - TRZY SŁOWA – duet improwizujący

Teatr improwizowany to sztuka, która pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. W Polsce od 10 lat zyskuje grono zwolenników. Polega na odgrywaniu historii na żywo, na podstawie sugestii widowni.

Spektakl w ciemności, a raczej słuchowisko, to format, w którym wyłączamy światło i opowiadamy historię, tworzymy relacje i zmagania bohaterów wyłączając ruch i możliwość kontaktu wzrokowego między improwizatorami. Wszystko dzieje się na żywo, inspiracją do historii są słowa z widowni. Wyłączone światło to wyzwanie dla improwizatorów, ale i przyjemność z tworzenia opowieści w większym skupieniu i oddaniu się chwili.

Będzie wzruszająco, zabawnie, strasznie i śmiesznie.

Zagrają:

Ada Zurawska (grupa Trzy Słowa)

Cezary Markiewicz ( grupa Trzy Słowa)

Jakub Dranicki (wolny elektron)

W piątek (15 lutego) o godz. 18.00 - Co w duszy gra – Wojciech „Biesiad” Biesiadecki

Wojciech Biesiad Biesiadecki – (gitara, śpiew, muzyka, teksty), gdynianin od urodzenia, bard, oficer MW, żeglarz. Stara się opisać mniej lub bardziej składnie (jak mówi) otaczający go świat i siebie. Komponuje muzykę do tekstów Aleksandry Bacińskiej i własnych.

W sobotę (16 lutego) o godz. 18.00  W tanecznych rytmach – Steffi Mal i Paweł Wenderski

Steffi Mal (Stefania Malinowska) – bydgoska wokalistka, która ma za sobą współpracę z zespołami: „Polish Music Band-SAS”, „Rajd Band”, „The Brass Band”, „Karo”, „Kapelnia Rodeo”, „Silver Duo” wystąpi z coverami znanych utworów polskich i zagranicznych.

Gościnnie wystąpi Paweł Wenderski.

W piątek (22 lutego) o godz. 18.00 -  Trio szantowe Pilersi

Trio szantowe Pilersi to powstały w 2016 roku zespół muzyczny wykonujący utwory związane z tematyką żeglarską i nie tylko.

Trio tworzą:

Marcin Białczyk (wokal, gitara akustyczna, harmonijną ustna) i Edward Piskuła (wokal, gitara basowa i elementy perkusyjne) i Roman Ficht (gitara, wokal).

Wychowani na muzyce rozrywkowej, rockowej, biesiadnej, po 15. latach grania w zespole, dodatkowo zajęli się tworzeniem własnych utworów. Żeglarze z zamiłowania.

Wstęp na każdy z koncertów – cegiełka na „Światłownię” – 10 zł, niepełnosprawni, emeryci, studenci – 8 zł.

Źródło: Otwarta Przestrzeń „Światłownia”

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor