Szczepienia seniorów od drugiej połowy stycznia
O kolejnym etapie Narodowego Programu Szczepień szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk opowiedział w poniedziałek (11 stycznia)/screen, KPRM, Facebook
Osoby powyżej 80. roku życia na szczepienie przeciwko COVID-19 mogą rejestrować się od 15 stycznia. Rząd spodziewa się, że do końca marca zaszczepione zostaną łącznie trzy miliony osób.
Inne z kategorii
Karol Kus wystąpi w bydgoskiej Światłowni [ZAPROSZENIE]
40 lat Akademii Medycznej i 20 lat Collegium Medicum UMK – ważne jubileusze w Bydgoszczy
Milion 51 tys. dawek szczepionki - tyle do tej pory otrzymała Polska. Jak poinformował minister Michał Dworczyk, 50 proc. dawek jest w pieczy Agencji Rezerw Materiałowych - chodzi o to, by osoby, które przyjęły pierwszą dawkę, miały gwarancję, że będą mogły otrzymać drugą, niezależnie od ew. problemów producentów z dostawami.
W Polsce trwa obecnie trzeci tydzień szczepień personelu medycznego i niemedycznego placówek lecznicych. Jak przekazał minister Dworczyk, do tej pory na 220 tys. szczepień odnotowano 32 negatywne odczyny poszczepienne, żaden nie był jednak na tyle poważny, by pacjent wymagał hospitalizacji. Do końca tygodnia zaszczepionych ma zostać 450 tys. osób.
Do 14 stycznia jest czas na zgłaszanie kadry medycznej, a 15 stycznia rozpocznie się centralna rejestracja seniorów. W pierwszej kolejności zarejestrować się mogą osoby powyżej 80. roku życia. Od 18 do 22 stycznia zespoły wyjazdowe szczepić będą mieszkańców DPS-ów. Również od 22 stycznia na szczepienie będą mogły umówić się osoby powyżej 70. roku życia.
Szczepienia populacyjne dla osób powyżej 70. roku życia będą możliwe od 25 stycznia. Minister Dworczyk podkreślił także, że tempo szczepień w całej Unii Europejskiej zależy od produkcji, dostępności szczepionki. Polska w pierwszym kwartale 2021 roku ma otrzymać sześć milionów dawek - oznacza to, że do marca mają zostać zaszczepione trzy miliony osób.