Wydarzenia 28 wrz 2022 | kd
Masz radio w samochodzie i nie płacisz abonamentu? Sprawdzi to listonosz

Od wielu lat trwa dyskusja na temat obowiązku płacenia abonamentu RTV za posiadanie radioodbiornika w samochodzie. Coraz częściej zdarza się również, że listonosze zaglądają do wnętrza samochodu by sprawdzić czy jest on wyposażony w radio.

Poczta Polska ma prawo do kontrolowania tego kto opłaca abonament RTV. O ile płacenie abonamentu za radio i telewizję nie budzi kontrowersji to już opłacanie abonamentu za radioodbiornik umieszczony w samochodzie wzbudza od wielu lat liczne dyskusje.

Obecnie listonosz moze wykonać zdjęćie wnętrza kabiny i całego samochodu a następnie po sprawdzeniu w systemie czy dokonano opłaty, mozemy się spodziewać listu z wezwaniem do zapłaty.

Ile wynosi abonament za radio w samochodzie?

Obligatoryjnie w Polsce abonament za radioodbiornik wynosi 7,50 zł za miesiąc. Opłacając abonament za cały rok z góry mozemy zaoszczędzić. Od 1 stycznia 2023 r. wejdą w życie wyższe stawki za abonament RTV. Opłata za odbiornik radiowy wyniesie wówczas 8,70 zł miesięcznie.

I dokładnie taką samą stawkę jak za odbiornik umieszczony w domu czy biurze musimy uiszczać za radio zamontowane w samochodzie.

Za brak opłaconego abonamentu RTV za radio w samochodzie można otrzymać karę, która wynosi 30-krotność miesięcznej opłaty abonamentowej. 

Kto jest zwolniony od opłat?

Za dodatkowy odbiornik radiowy w samochodzie mogą nie płacić osoby, które opłaciły abonament RTV za urządzenia posiadane w domu. Są jeszcze inne wyjątki przewidziane przez ustawę.

  • osoby, które ukończyły 75. rok życia lub 60. rok życia i pobierają emeryturę, której miesięczna wartość nie przekracza połowy przeciętnego wynagrodzenia
  • osoby niezdolne do pracy i z pierwszą grupą inwalidzką
  • osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu, osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc.
  • bezrobotni
  • kombatanci, którzy są inwalidami wojennymi lub wojskowymi, bądź ich rodziny
  • osoby, które mają prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych np. zasiłku stałego czy przedemerytalnego.

 

 

Inf. Poczta Polska, wp.pl

 

kd Autor